
Twój "artykuł" jest nie na temat. Redaktor....
16 października 2024 roku w Sejmie została złożona petycja dotyczącą wprowadzenia zakazu spowiedzi dla dzieci do 18. roku życia. Autorzy petycji podają, iż " spowiedź indywidualna jest reliktem średniowiecza, w którym panowały feudalnestosunki społeczne.
Petycja została zarejestrowana przez Rafała Betlejewskiego na stronie Avaaz.org i podpisało ją ponad 13 tysięcy osób.
Z petycji w internecie wynika, że dotyczy ona zakazu spowiadania osób przed 16. rokiem życia, a w dokumencie, który trafił do Sejmu, podany jest wiek 18 lat.
„My, niżej podpisani, składamy petycję o uchwalenie przepisów wprowadzających w Polsce zakaz spowiadania dzieci poniżej 18 roku życia w Kościele katolickim i innych kościołach, jeśli ją stosują” - napisano w petycji.
„Spowiedź indywidualna jest reliktem średniowiecza, w którym panowały feudalne stosunki społeczne. Dziś wiemy, że dzieci - tak jak dorośli - mają prawo do szacunku i godności, poczucia własnej integralności i odrębności, mają prawo do własnej intymności, a dorośli mają obowiązek zapewnić im opiekę i bezpieczeństwo” - napisano w uzasadnieniu petycji.
Żadna obca osoba dorosła nie ma prawa przesłuchiwać dziecka sam na sam bez nadzoru opiekunów i psychologów, nie ma prawa zadawać pytań dotyczących intymnego życia dziecka nie ma takiego prawa nauczyciel, lekarz, policjant nie powinien go mieć ksiądz – napisano w uzasadnieniu petycji.
Spowiedź kościelna odbywa się indywidualnie, sam na sam, na kolanach, pod groźbą kary, w poczuciu winy i upokorzenia, prowadzona jest przez dorosłego mężczyznę i autorytet społeczny, któremu „nie wolno kłamać". Pozwala to na niedopuszczalną ingerencję w świat intymny dzieci, zaburza wzajemne relacje pomiędzy ludźmi i buduje w oczach dzieci fałszywy obraz relacji społecznych.
Spowiednikami dzieci są mężczyźni żyjący w celibacie, którzy nie mają odpowiedniego przygotowania psychologicznego. Zachowanie księży wobec dzieci w konfesjonale nie podlega żadnej kontroli, a co za tym idzie jest polem do nadużyć i patologii. Wiele osób wspomina niestosowne pytania księdza o sferę seksualną, a niektóre ofiary molestowania seksualnego ze strony księży mówią, że ich oprawcy wytypowali ich właśnie w konfesjonale.
Prawidłowy rozwój dziecka musi się opierać na istnieniu nieprzekraczalnych granic jego intymności, gdyż tylko w takich warunkach dziecko może rozwinąć silną i niezależną osobowość.
Spowiedź jest przekroczeniem tych granic. Spowiedź przedwcześnie konfrontuje dzieci z fałszywie pojętymi koncepcjami „dobra i zła", gdy dzieci nie mają jeszcze w pełni rozwiniętych możliwości zrozumienia swoich działań.
Spowiedź przedwcześnie konfrontuje dzieci z problemami seksualnymi w sposób nieodpowiedzialny i fałszywy wiąże ich rodzące się zaciekawienie tą sferą z poczuciem winy. grzechu i nieczystości.
Jak pokazują wspomnienia wielu osób, spowiedź to doświadczenie upokorzenia i strachu, zdarzenie traumatyczne, paskudne, którego dzieci nie chciały, a przed którym nie potrafiły się obronić - gdyż odbywa się pod presją rodziny i Kościoła.
Sejmowe Biuro Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji wydało opinię prawną dotyczącą wprowadzenia zakazu spowiedzi dla dzieci do 18. roku życia.
Zdaniem Biura wprowadzenie zakazu spowiedzi dla wszystkich dzieci do 18. roku życia stanowiłoby nieproporcjonalną ingerencję w wolność sumienia i wyznania dziecka oraz w prawo rodziców do wychowania go zgodnie z własnymi przekonaniami.
Zakaz naruszałby instytucjonalne relacje państwa z Kościołami i innymi związkami wyznaniowymi.
Biuro uznało więc, że petycja nie zasługuje na uwzględnienie.
Gdyby projekt ten został przegłosowany, Polska byłaby pierwszym krajem na świecie z zakazem spowiadania dzieci.
Red.
Liczba odsłon: 1256