Artykuły
Za kłodę jaworu zapłacono aż 32 500 złotych
25 lutego 2024 | Dział: Na sygnale | Region: Miasto Jasło

Z wyników XXV Submisji Drewna Cennego, która odbyła się w czwartek 22 lutego w Nadleśnictwie Brzozów, zadowoleni mogą być organizatorzy. Oferty cenowe do przetargu złożyło 17 firm i z Austrii, Polski, Słowacji i Włoch.

Na sprzedaż wystawiono 1050 m. sześc. kłód dębowych, 202 metry jaworowych, 145 m. jesionowych i mniejsze ilości dębu czerwonego, jesionu, modrzewia, czereśni, buka, wiązu, klonu i olchy.

Łącznie prawie 1700 metrów sześciennych, które wyeksponowano na trzech składach: w Załużu, Oleszycach i Godowej. Sprzedano 98% oferowanej puli drewna, a średnia cena metra sześciennego sięgnęła 2499 zł.

Edward Marszałek - rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie

- To efekt tego, że na składach znalazły się jedynie kłody najwyższej jakości, które – jak się okazało - łatwo znalazły nabywców. To także wynik wielkiej pracy służby terenowej i brakarzy przy identyfikacji surowca cennego i dostarczenia go do składnic submisyjnych - mówi Tadeusz Mędrek, naczelnik Wydziału Marketingu RDLP w Krośnie.

Najlepiej sprzedał się dąb, który od kilku lat króluje wśród poszukiwanych gatunków. Jego średnia cena 3118 zł mocno zaważyła na ogólnej średniej całej submisji..

Najwyższą cenę jednostkową uzyskano za kłodę jaworu z Nadleśnictwa Stuposiany – 32 500 złotych, przy czym jej miąższość to zaledwie 0,59 metra sześciennego (dł. 290 cm i średnica 51 cm). Ofertę złożyła firma z Włoch. To nowy rekord jeśli chodzi o cenę jednostkową na drewno sprzedane w Polsce. Rok temu najwyższa cena to 28 595 złotych za metr sześcienny jaworu rezonansowego z Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne.

Tegorocznej XXV Submisji towarzyszyła wystawa zorganizowana w Muzeum Regionalnym w Brzozowie. W jej otwarciu uczestniczyli Janusz Starzak, dyrektor RDLP w Krośnie i Jerzy F. Adamski, dyrektor Muzeum. Udział wzięła również młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Brzozowie. Zebrani wysłuchali prelekcji naczelnika Tadeusz Mędrka na temat historii submisji oraz Małgorzaty Kaczorowskiej z Nadleśnictwa Brzozów, która przybliżyła wiele zagadnień związanych z wykorzystaniem drewna w gospodarstwie domowym i kulturowych funkcjach tego surowca.

Edward Marszałek

Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Liczba odsłon: 736


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone - 2024