Artykuły
Pieta w Bączalu Dolnym jest starsza od watykańskiego dzieła Michała Anioła
24 lutego 2024 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

W niedzielę 18 lutego do kościoła parafialnego pw. Imienia Maryi w Bączalu Dolnym koło Jasła została uroczyście wniesiona rzeźba Matki Bożej Bolesnej. Jej odkrycie zelektryzowało historyków i konserwatorów sztuki!

Zdjęcie: Adam Gustek, Joanna Nikiel

Gotycka, drewniana figura przez kilka stuleci stała w jednej z miejscowych kapliczek przydrożnych (w Bączalu Górnym na przysiółku Dutkowice), która według tradycji została wzniesiona jako wotum wdzięczności za ocalenie od epidemii cholery. „Wielka zaraza” od lipca do grudnia 1721 roku pustoszyła okolicę oraz niemalże całkowicie wyniszczyła populację Królewskiego Miasta Biecza.

Zdjęcie: Adam Gustek, Joanna Nikiel

Pieta Bączalska wykonana około 1380 roku (II połowa XIV wieku) to jedno z najcenniejszych i najstarszych przedstawień pasyjnych w Polsce, a jednocześnie wyjątkowy przykład kręgu średniowiecznego warsztatu małopolskiego, dodatkowo o bardzo rzadkim przedstawieniu kompozycji.

Zdjęcie: Adam Gustek, Joanna Nikiel

Maryję przedstawiono w pozycji siedzącej, z wyciągniętymi do przodu dłońmi, które podtrzymują pełnoplastyczną, pomniejszoną w skali, figurę zdjętego z krzyża Chrystusa.

Zdjęcie: Adam Gustek, Joanna Nikiel

Bezcenną rzeźbę, której konserwacja została przeprowadzona na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w pracowni konserwacji i restauracji rzeźby drewnianej polichromowanej przez panią Joannę Nikiel, pod kierunkiem dra Janusza Sarkowicza można obejrzeć w kaplicy bocznej bączalskiej świątyni parafialnej.

Tomasz Bienias

Liczba odsłon: 1054


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone - 2024