Artykuły
Podpisano list intencyjny pomiędzy Jasłem a serbskim miastem Kikinda
21 lutego 2024 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

Burmistrz Jasła Ryszard Pabian oraz burmistrz miasta Kikinda Nikola Lukač podpisali list intencyjny, w sprawie nawiązania wzajemnych kontaktów partnerskich i współpracy. To pierwszy krok do przygotowania i podpisania w przyszłości umowy partnerskiej pomiędzy obydwoma miastami.

Przedstawiciele obu miast zadeklarowali poszukiwanie i rozwijanie wspólnych obszarów partnerstwa, takich jak  kultura, sport, gospodarka czy gałąź rolnictwa jaką jest winiarstwo i związana z nim enoturystyka.

– Siatkówka to sport, który kilka lat temu połączył nas z Jasłem – nasze młode siatkarki brały udział w jasielskich turniejach. Wierzę, że obecna wizyta jest dobrym rozpoczęciem współpracy obu miast. Będziemy intensywniej pracować nad wymianą młodzieży i poznawaniem się, więc jest to bardzo miły wstęp do tego, co nas czeka, czyli podpisania umowy o partnerstwie obu miast  – powiedział podczas podpisania listu intencyjnego burmistrz Kikindy.

Z kolei burmistrz Jasła Ryszard Pabian dodał – Rozpoczęliśmy współpracę w zakresie sportu, ale chcemy ją rozszerzyć w obszarze kultury. Jesteśmy również zainteresowani współpracą w sektorze rolnictwa, szczególnie w związku z uprawą winorośli i związaną z nią enoturystyką.

  Miasto Kikinda położone jest w północno-wschodniej części Republiki Serbii, w niewielkiej odległości od granicy serbsko-rumuńskiej. Liczy ok. 38 tys. mieszkańców. Teren jest płaski, głównie rolniczy. Dzisiejsza tożsamość miasta kształtowała się w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku. To właśnie wtedy powstały najpiękniejsze budynki stylowej architektury cywilnej, skupione w centrum miasta. Najstarsze to: Serbska Cerkiew Prawosławna, która została zbudowana w 1769 roku oraz budynek Magistratu uprzywilejowanej dzielnicy Veliko Kikind.

Kikinda otrzymała Tablicę (Plakiety) Honorową, Flagę Honorową i Dyplom Europejski w ramach Nagrody Europejskiej za jego działania w dziedzinie współpracy europejskiej i promocji idei jedności europejskiej.

Miasto jest również największą na świecie ostoją sów. Na zimę zlatuje do zabytkowego śródmieścia Kikindy od 250 do 750 sów, głównie z gatunku Asio otus (uszatek). W związku z tym, w centrum miasta  istnieje strefa zakazu ruchu kołowego i wysokie mandaty za niepokojenie sów.  Dodatkowe informacje o mieście i jego atrakcjach na stronie Centrum Informacji Turystycznej: www.kikinda-turizam.rs

 

UM Jasła

 

Liczba odsłon: 545


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone - 2024