Artykuły
KK-T JDK i PTTK zapraszają na gorczański szlak kultury wołoskiej
19 października 2023 | Dział: Rozrywka | Region: Miasto Jasło

KK-T JDK i PTTK zapraszają na gorczański szlak kultury wołoskiej28 października (sobota) Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury i Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Jaśle zapraszają w Gorce – malownicze pasmo górskie w Karpatach, zaliczane do Beskidów Zachodnich.

Leżące między dolinami dwóch rzek – Raby i Dunajca – pasmo Gorców, na północy graniczy z Beskidem Wyspowym, a na południu z Podhalem. Ma kształt rozrogu, z najwyższym Turbaczem (1310 m n.p.m.) po środku. Gorce to zalesione pasmo, z charakterystycznymi polanami, zwanymi przez miejscową ludność halami. Hale te, na których wciąż wypasane są owce, powstały w XIV w. w wyniku działalności przybyłych z Półwyspu Bałkańskiego Wołochów, którzy tutaj przynieśli swoją kulturę pasterską, później kontynuowaną przez lokalnych mieszkańców.

Z Gorców podziwiać można Tatry, Pieniny, Beskid Wyspowy i Sądecki.

Właśnie przez malownicze pasmo gorczańskie prowadzić będzie średnio wymagająca, blisko 11-kilometrowa, około 4-godzinna wędrówka, zorganizowana przez KK-T JDK i PTTK Oddział w Jaśle. Jej uczestnicy przejdą szlakiem z Ochotnicy Górnej (woj. małopolskie, pow. nowotarski) przez: wzgórze Szlagówki (896 m n.p.m.), Rokitowiec (954 m n.p.m.), Borsuczyny (1100 m n.p.m.), Magurki (1108 m n.p.m.) do Kurtynowej Koliby w Ochotnicy Górnej.Ochotnica Górna – malownicza wieś położona u podnóży Gorców w wąskiej i długiej kotlinie rzeki Ochotnica oraz jej dopływów.

Borsuczyny – szczyt w Gorcach, znajdujący się w bocznym grzbiecie odchodzącym od pasma Gorców przez przełęcz Pańska Przehybka w południowo-wschodnim kierunku do doliny Ochotnicy.

Znajduje się na terenie Ochotnicy Górnej. Stoki Borsuczyn są w znacznej mierze odsłonięte, wskutek wielowiekowej ekspansji miejscowej ludności. Porastające je pierwotne lasy zostały zmienione na pola uprawne i pastwiska. Dzięki temu rozciągają się z nich rozległe panoramy widokowe na Tatry, Beskid Sądecki, Magurę Spiską i Pieniny. Poniżej wierzchołka Borsuczyn utworzono ścieżkę dydaktyczną „Na Pańską Przebybkę”.

Magurki – znajdują się na granicy Gorczańskiego Parku Narodowego. Większość szczytu to bezleśna polana, która rozciąga się od wieży widokowej w kierunku Pasma Borsuczyn. Na polanie znajduje się drewniany szałas pasterski oraz wieża widokowa.

Kurtynowa Koliba – piękny drewniany budynek, najstarszy zachowany, niesakralny zabytek Ochotnicy Górnej. To miejsce związane z historią II wojny światowej.

Termin wyjazdu: 28 października br. (sobota), godz.6.00, sprzed JDK; powrót około godz.20.00.

Koszt wyjazdu: 160 zł, członkowie PTTK, posiadacze Karty Dużej Rodziny oraz Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi – 150 zł.

Zgłoszenia wraz z wpłatą: PTTK Oddział w Jaśle, ul. Floriańska 15, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 17.00.

Dzieci i młodzież do lat 18 mogą uczestniczyć w wycieczce wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

Informacje w JDK: tel. 514 284 625.

Uwaga: Obowiązuje ubiór turystyczny odpowiedni na zmienne warunki atmosferyczne.

Organizator zastrzega sobie prawo zmiany trasy wycieczki oraz odwołania wyjazdu z przyczyn od niego niezależnych.

JDK

Liczba odsłon: 730


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
II Sesja Rady Powiatu w Jaśle. Przyjęto Strategię Rozwoju Powiatu Jasielskiego na lata 2023-2030
24 maja 2024
II Sesja Rady Powiatu w Jaśle. Przyjęto Strategię Rozwoju Powiatu Jasielskiego na lata 2023-2030 ..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone - 2024