Artykuły
Jaślanie na premierze filmu " Jasło 44"
18 marca 2024 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

W miniony piątek, w Jasielskim Domu Kultury odbyła się podkarpacka premiera filmu „Jasło 44”, która zainaugurowała obchody 80 rocznicy zburzenia Jasła. Film w reżyserii jaślanina Jakuba Kowalczyka wyprodukowany został przez Muzeum Regionalne w Jaśle oraz Agencję Filmową i Reklamową Trznadel Media. Koproducentem dokumentu jest Podkarpacka Komisja Filmowa.

- Chcieliśmy dotrzeć z tą historią do szerokiej publiczności. Film utrzymany jest w formie śledztwa, w którym odkrywane są poszczególne wątki historii sprzed 80 lat. Nowoczesna, dynamiczna forma tego dokumentu może się podobać widzom – mówi Mariusz Świątek, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle, producent filmu.

 

Wrażenia widzów po premierze

Podczas obu pokazów premierowych sala widowiskowa Jasielskiego Domu Kultury wypełniona była niemal do ostatniego miejsca. Po seansie, widzowie byli pod wrażeniem filmu.

- To jest historia o moim rodzinnym mieście. Dokument zrealizowany został bardzo dobrze, jest wciągający, dynamiczny, świetne udźwiękowienie, nie mam zastrzeżeń – powiedział Tomek. Z kolei Patrycja dodała: - Nie interesuję się zbytnio historią, ale ten film mnie zaciekawił. Myślę, że powinni go oglądnąć uczniowie jasielskich szkół.

Prace nad dokumentem trwały rok

Prace nad filmem rozpoczęto w marcu ubiegłego roku. Scenariusz filmu oparty został na dokumentach i aktach spraw z archiwów polskich i zagranicznych. Do filmu  twórcy zaangażowali ekspertów oraz przeprowadzili wywiady ze świadkami tamtych wydarzeń.

- Dla nas ważne w tym dokumencie były rozmowy ze świadkami, którzy otwierali się przed kamerą i wracali do trudnych czasów swojej młodości. Nie oszczędzaliśmy naszych ekspertów, analizując motywy i dopytując okoliczności zbrodni, a także próbując zrozumieć motywację głównego oskarżonego, czyli Waltera Gentza, dlaczego wydał wyrok na Jasło – opowiada Jakub Kowalczyk.

Plenery do filmu w Jaśle i Pilźnie

Zdjęcia do filmu realizowano w sierpniu 2023 roku. Plenery do filmu znaleziono w Jaśle i Pilźnie. Zdjęcia fabularyzowane powstały z udziałem aktorów, grupy rekonstrukcyjnej oraz statystów.

-  Przyjęliśmy, że sceny fabularne nawiązywać będą swoją stylistyką i sposobem kadrowania do filmów kręconych w czasie okupacji przez Niemców, często w amatorski sposób. Inspiracją były też fotografie niemieckie z Jasła z czasów wojny, pokazujące żołnierzy i oficerów podczas oficjalnych spotkań i w czasie wolnym – opowiada Piotr Trznadel, operator filmowy.

Do filmu wykorzystano ponad 200 fotografii, głównie jasielskich, które zostały opracowane cyfrowo i poddane koloryzacji z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. W efekcie uzyskano wyjątkowe kadry, które cieszą oko widza i pozwalają jeszcze bardziej poczuć klimat tamtych lat.

Film do obejrzenia w jasielskim muzeum i na YouTube

Film „Jasło 44” można oglądać w Muzeum Regionalnym w Jaśle, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc osobiście lub pod numerem telefonu 13 44 623 59.

- Bardzo nas cieszy tak duże zainteresowanie filmem, można go zobaczyć w Muzeum Regionalnym w Jaśle, a tych z Państwa, którzy czekają na emisję w internecie, informujemy, że 15 kwietnia na YouTube Muzeum Regionalnego w Jaśle odbędzie się premiera internetowa filmu – informuje Jakub Kowalczyk.

Film „Jasło 44” otrzymał dofinansowanie: Podkarpackiej Komisji Filmowej ze środków Wojewódzkiego Domu Kultury i Województwa Podkarpackiego, Miasta Jasła, Gminy Kołaczyce, Gminy Brzyska, Gminy Tarnowiec, Gminy Dębowiec, Gminy Osiek Jasielski, Gminy Skołyszyn, firm zrzeszonych w Jasielskim Stowarzyszeniu Przedsiębiorców, Gamart SA, Jafar SA, Solgam, KS, PGZK Jasiel, MPGK Jasło, Dagmara, PRDM, Ubezpieczenia i Finanse Bożena Ankier, U Schabińskiej, Ligra Grzegorz Schabiński.

KTM

Liczba odsłon: 1002


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Zenon Gondek złożył ślubowanie
20 maja 2024
Podczas dzisiejszej Sesji Rady Miejskiej Jasła,  ślubowanie złożył Zenon Gondek, który ..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone - 2024