Artykuły
Jasielskie Biennale Sztuki rozstrzygnięte
19 grudnia 2023 | Dział: Rozrywka | Region: Miasto Jasło

 

Poznaliśmy laureatów tegorocznego konkursu Jasielskie Biennale Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej. Uroczyste podsumowanie konkursu, połączone z rozdaniem nagród i otwarciem wystawy pokonkursowej odbyło się 15 grudnia br. w Galerii JDK.

Jury w składzie: Adrianna Napiórkowska – Bek, mgr etnologii i antropologii kulturowej, etnograf w Muzeum Regionalnym w Jaśle, Katarzyna Gądek – Smyka, mgr sztuki, grafik JDK, Tomasz Olbrot, plastyk, członek jasielskiej grupy Plaja i Anna Brożyna, instruktor ds. plastyki JDK, kurator wystawy, sekretarz jury, przyznało trzy nagrody i cztery wyróżnienia. Przy ocenie wzięto pod uwagę między innymi pomysł i walory artystyczne.

Nagrody otrzymali: Wojciech Niezgoda z Dąbrówki (I nagroda, kategoria ,,Rzeźba), Edyta Materowska z Lipnicy Dolnej (I nagroda, kategoria ,,Malarstwo) i Dawid Dyląg z Jasła (II nagroda, kategoria ,,Malarstwo).

Wyróżnienia trafiły do: Krzysztofa Rodaka z Lubli (kategoria ,,Rzeźba), Michała Świątkowskiego z Dębowca (kategoria ,,Rzeźba), Jadwigi Filus ze Święcan (kategoria ,,Malarstwo) i Teresy Juszczyk z Pustej Woli (kategoria ,,Malarstwo).

Podziękowania za wieloletni udział w jasielskim konkursie i znaczący wkład w ochronę dziedzictwa kulturowego otrzymali: Antoni Bolek z Załęża, Adam Rąpała z Jasła i Kazimierz Dzik z Załęża.

-Jasielskie Biennale Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej odbywają się nieprzerwanie od 2002 roku. Wystawy pokonkursowe gromadziły wielu artystów reprezentujących różne dziedziny sztuki nieprofesjonalnej. Przez 20 lat obserwowaliśmy zmiany, które zachodziły wokół nas, komercjalizacja kultury, zanikające obrzędy ludowe. Zjawiska te spowodowały, iż sztuka ludowa również uległa przekształceniom. Obok uznanych już twórców ludowych, mających ugruntowaną pozycję artystyczną, prawie w każdym kolejnym konkursie pojawiali się nowi artyści nieprofesjonalni, którzy po raz pierwszy prezentowali swoje prace przed szerszą publicznością. Być może formuła tego konkursu wymaga już zmiany, ale niezaprzeczalnym jest fakt, że Biennale wyłoniło wielu twórców, którzy stali się rozpoznawalni, a prace wielu z nich trafiły na stałe do zbiorów Muzeum Regionalnego w Jaśle oraz Jasielskiego Domu Kultury – powiedziała Anna Brożyna, instruktor ds. plastyki JDK.

Wystawę pokonkursową można podziwiać w Galerii Jasielskiego Domu Kultury do 31 stycznia 2024 r.

Oficjalnym partnerem motoryzacyjnym wydarzenia była Toyota Jasło.

 

JDK

Liczba odsłon: 983


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Czy inni radni Rady Powiatu w Jaśle pójdą w ślad Pawła Nowaka ?
25 maja 2024
Paweł Nowak – radny Rady Powiatu w Jaśle, wybrany z Okręgu  nr 4 obejmującego gminę Brzy..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone - 2024