wtorek, 19 marca 2024, imieniny: Bogdan, Józef
Siedliska Sławęcińskie
Powiat jasielski
Siedliska Sławęcińskie

Siedliska Sławęcińskie

   Jedna z najmniejszych a zarazem najstarszych wsi należących do gminy Skołyszyn. Leży na lewym brzegu rzeki Ropy przy drodze krajowej z Biecz do Jasła. Do dzisiaj dzieli się na przysiółki: Dół, Granice, Wygon .
Początki osady sięgają czasów piastowskich , a jej dzieje powiązane są z grodem w Trzcinicy. Prastara nazwa wsi może oznaczać, że były tu siedliska ludzkie, zanim powstały inne wsie. Może też pochodzić od imienia pierwszego osadnika - Siedlika. Współczesna nazwa Siedliska Sławęcińskie wynika z sąsiedztwa ze Sławęcinem.


   Data lokacji wsi nie jest znana , ale od początku XV wieku rządziła się prawem magdeburskim, ponieważ byli w niej sołtysi. Była własnością królewską w powiecie bieckim. W źródłach historycznych wzmianki o Siedliskach pojawiają się dosyć często w związku z transakcjami majątkowymi dotyczącymi dóbr dziedzicznych. Po rozbiorze Polski wieś od Austrii wykupił Stanisław Jabłoński. Według spisu powszechnego w 1870 roku Siedliska należały już do powiatu jasielskiego. We wsi nigdy nie było szkoły ani kościoła . Dzieci uczęszczają do szkoły w Skołyszynie lub Przysiekach. Niezmiennie od wieków wierni uczęszczają do kościoła w Sławęcinie.
We wsi działa Ochotnicza Straż Pożarna , której siedziba mieści się w wyremontowanym Domu Ludowym .

www.wirtualnejaslo.pl

 

Mapa powiatu jasielskiego
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2024