wtorek, 19 marca 2024, imieniny: Bogdan, Józef
Powiat jasielski
Gmina Dębowiec

Gmina Dębowiec

informacje ogólne o gminie 


      Gmina Dębowiec leży na południe od Jasła w obrębie Kotliny Osieckiej i Beskidu Niskiego, główną rzeką na jej terenie jest Wisłoka . Zajmuje obszar 86 km kw . i mieszka tu około 8609 mieszkańców. W jej skład wchodzą następujące miejscowości: Cieklin, Dębowiec, Dobrynia, Duląbka, Dzielec, Folusz, Łazy Dębowieckie, Majscowa, Pagórek, Radość, Wola Cieklińska, Wola Dębowiecka, Zarzecze.

      Gmina ma charakter typowo rolniczy, ale spore znaczenie odgrywa tu również eksploatacja ropy i gazu ziemnego. Położenie na skraju Magurskiego Parku Narodowego , sprawia, że tereny te posiadają duże walory przyrodnicze, przyciągają ciszą i nieskażoną przez człowieka przyrodą. Zarówno Dębowiec jak i okoliczne wioski przyciągają turystów i pielgrzymów. Można tu zobaczyć zabytkowe kościoły, przydrożne kapliczki, cmentarze wojenne.

      W samym Dębowcu najczęściej odwiedzanym przez pielgrzymów miejscem jest Sanktuarium Matki Bożej Płaczącej z La Salet . Sam kościół został wybudowany na początku XX wieku w otoczeniu dworskiego parku, w którym jest kalwaria, źródełko i okazały kilkusetletni dąb. Warto zobaczyć Kościół Parafialny pw. św. Bartłomieja Apostoła, a w nim obraz patrona namalowany na desce pod koniec XVI wieku. Obok kościoła „ Dom dla ubogich" , a na nim ponad 200-letni drewniany krzyż. W rynku najstarszy budynek to tzw. „Rotmistrzówka” zbudowany w XVIII wieku. Przed nim kopia figury św. Floriana z 1891 roku.

      Wiele godnych uwago obiektów jest rozsiane po okolicznych miejscowościach. W Cieklinie znajduje się wybudowany w XIX wieku z kamienia kościół parafialny p.w. św. Michała Archanioła. Kamień na jego budowę pozyskano z góry Cieklinki . We wsi znajduje się Muzeum Pierwszej Narty . To właśnie podczas pobytu w Cieklinie Stanisław Barabasz skonstruował pierwsze narty. Na miejscowym cmentarzu jest nagrobek prawnuka Tadeusza Kościuszki.

      W Woli Dębowieckiej można zobaczyć dobrze zachowany drewniany dwór , który był częścią całego kompleksu dworskiego.

      Zwolenników aktywnego wypoczynku przyciąga Folusz . Ta malownicza, położona wśród lasów miejscowość zapewnia wiele atrakcji. Największa to pomnik przyrody „Diabli Kamień" , z którym są związane liczne podania i legendy. Działa tu wylęgarnia pstrągów, są liczne ośrodki wypoczynkowe, pola namiotowe i urządzenia rekreacyjne. Ze stoków gór tryskają źródła wód mineralnych. Są tu liczne szlaki piesze i rowerowe.

      Na terenie gminy znajduje się aż pięć cmentarzy z okresu I wojny światowej , z czego cztery na ternie wsi Cieklin, świadczą one o krwawych walkach jakie miały tu miejsce.


www.wirtualnejaslo.pl

 

Mapa powiatu jasielskiego
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2024