wtorek, 19 marca 2024, imieniny: Bogdan, Józef
Powiat jasielski
Trzcinica

Trzcinica

   Wieś leży w zachodniej części Dołów Jasielsko- Sanockich nad rzeką Ropą. To druga pod względem wielkości po Osobnicy wieś w gminie jasielskiej.
Nazwa pochodzi prawdopodobnie od trzciny . Od wieków przepływająca tędy rzeka Ropa zmieniała swoje koryto. W pozostawionym przez nią mule rosły trzciny i to najprawdopodobniej od nich założyciel wziął jej nazwę.


    Trzcinica znana jest z wykopalisk archeologicznych . Badacze odkryli tu warowną osadę zbudowaną na początku epoki brązu około 1700 r. p.n.e . Pierwotnie otaczał ją szeroki na 2,5 metra wał ziemno-drewniany z palisadą. Jej mieszkańcy zajmowali się rolnictwem, tkactwem, myślistwem i rybołówstwem. Około 1500r.p.n.e. na te tereny przybyła ludność kultury Otomani. Jej główną siedzibą stała się właśnie Trzcinica, którą wzmocniono i rozbudowano tak, że powstała tu prawdziwa twierdza. W czasie prowadzonych w latach 80-tych wykopalisk znaleziono tu 50 tys. zabytków dowodzących związków Trzcinicy z kulturą śródziemnomorską. Znajdują się one w Muzeum Podkarpackim w Krośnie.
Wały zwane „królewskimi" , które można dzisiaj zwiedzać, to pozostałość grodziska słowiańskiego. Słowianie przybyli tu około VIII wieku i w miejscu starych konstrukcji zbudowali potężne grodzisko o powierzchni 3 ha. Gród otoczyli wałami. Następnie zbudowali trzy kolejne pierścienie wałów, które tworzyły tzw. podegrodzia . Wały były niezabudowane, natomiast w grodzie i podegrodziach budowali chaty częściowo wkopane w ziemi. Gród często był napadany, o czym świadczą liczne ślady zniszczeń i spalenizny . Znaleziono tutaj kilkanaście tysięcy znalezisk z tego okresu. Do najcenniejszych należy skarb srebrny , w skład którego wchodzi prawie 600 zabytków. Obecnie powstaje tu skansen archeologiczny „Karpacka Troja".


    Z Trzcinicą był związany Stanisław Gamrat herbu Sulima. Po nim dziedziczył jego syn Jan Gamrat z Klimontowa (starosta biecki). W XVIII wieku Stanisław Jabłonowski założył tu fundację kulturalno-naukową „Jablonovianum". Na terenie dawniejszej Trzcinicy (a obecnie Przysiek) w XVII wieku był browar parowy , założony przez Jana Klominka z pochodzenia czecha. Na początku XIX wieku rozrósł się on do wielkości małego miasteczka. Piwo słynęło z bardzo dobrej jakości. Na wskutek sknerstwa pani Klominek jakość piwa pogorszyła się i piwo utraciło swój rynek zbytu.


    Obecnie w miejscowości znajduje się Zespół Szkół Rolniczych, Liceum Sportowe, szkoła podstawowa, gimnazjum, Dom Ludowy, biblioteka, stadion. Na uwagę zasługuje również kościół p.w. św. Doroty, który został wzniesiony prawdo podobnie pod koniec XV wieku . W XVI wieku dobudowano wierzę - dzwonnicę. Wnętrze pokryte jest cenną renesansową polichromią z połowy XVI wieku oraz manierystyczną z XVII wieku. Świątynia należy do najstarszego typu konstrukcyjnego zrębowych kościołów drewnianych.

www.wirtualnejaslo.pl

Mapa powiatu jasielskiego
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2024