wtorek, 28 września 2021, imieniny: Wawrzyniec, Marek
Artykuły
Zmarł Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz
31 lipca 2021 | Dział: Na sygnale | Region: Miasto Jasło

Dziś w wieku 93 lat zmarł w Warszawie Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz. Jaślanin, znakomity muzyk jazzowy, saksofonista, kompozytor, Honorowy Obywatel Miasta Jasła. Skomponował muzykę do ponad setki filmów i seriali, m.in.:  „Alternatywy 4”, „Czterdziestolatek”, „Czterdziestolatek 20 lat później”, „Dzieci z naszej szkoły”, „Janosik”, „Kapitan Sowa na tropie”, „Kolumbowie”, „Lato leśnych ludzi”, „Pan na Żuławach”, „Podróż za jeden uśmiech”, „Przygody psa Cywila”, „Siedlisko”, „Stawiam na Tolka Banana”, „Stawka większa niż życie”, „Wojna domowa” czy „Życie na gorąco”.

Zdj. Tomasz Kasprzyk 

Artysta był współtwórcą Festiwalu Jazowego Jazz Jamboree i twórcą jego hejnału. Matuszkiewicz występował również z zespołem Melomani. Był laureatem licznych nagród muzycznych. W 1997 roku w uznaniu wybitnych zasług dla kultury narodowej, został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2005 został odznaczony Srebrnym, a w 2013 Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2008 roku otrzymał Złotego Fryderyka za całokształt działalności artystycznej.

Decyzją jasielskich radnych, 26 marca 2012 roku na wniosek Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Jaśle oraz Jasielskiego Domu Kultury został odznaczony tytułem „Honorowego Obywatela Miasta Jasła”. Artysta wsparł Jasielski Dom Kultury kwotą 50 tysięcy złotych na zakup nowego fortepianu, ufundował również stypendium artystyczne swojego imienia dla mieszkańców Jasła szczególnie uzdolnionych artystycznie. Od 2013 roku, jesienią Jasielski Dom Kultury organizuje koncerty z cyklu „JasMaty – Jasielskie Jazzowe Klimaty im. Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza”. W ubiegłym roku podczas jubileuszu 70 – lecia Jasielskiego Domu Kultury, Andrzej Bronarski z Wydawnictwa Fonograficznego Polmusic przekazał na ręce burmistrza Ryszarda Pabiana złotą płytę dla Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza za sprzedaż albumu „Jerzy Duduś Matuszkiewicz” z kolekcji „Wielcy kompozytorzy filmowi”. – Nie spotkałem się jako człowiek siedzący wiele lat w branży z takim drugim miastem i takimi wyjątkowymi relacjami – podkreślił Andrzej Bronarski. Muzyk w 2021 został uhonorowany Orłem za osiągnięcia życia. W zmarłym tracimy nie tylko znakomitego muzyka, ale również Mecenasa Jasielskiej Kultury.

(pch)

Liczba odsłon: 727


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Zderzenie trzech samochodów w Szebniach
28 września 2021
Dziś tuż po godzinie 6-ej rano doszło do zderzenie trzech samochodów&nb sp;na drodze krajowej ..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2021