
Parafia Harklowa należy do dekanatu dębowieckiego. Proboszczem parafii Harklowa jest ksiądz kanonik Bogusław Grzywacz. W pracy duszpasterskiej pomaga mu ksiądz senior Stanisław Łukasik i ksiądz Witosław Kardaś.
ksiądz Bogusław Grzywacz - proboszcz parafii rzymskokatolickiej pw. Świętej Doroty w Harklowej
Na zaproszenie księdza proboszcza kanonika Bogusława Grzywacza, misjonarz z Tuchowa ojciec Józef Grzywacz, redemptorysta przebywał 5 dni w Harklowej, który głosił rekolekcje Wielkopostne.
ojciec Józef Grzywacz - misjonarz, redemptorysta
Rozpoczęcie akcji ewangelizacyjnej w parafii świętej Doroty w Harklowej nastąpiło dnia 17 lutego o godzinie 11.00. Była to celebracja Środy popielcowej i początek Wielkiego Postu.
Kościół w Harklowej
Po południu, tego samego dnia, Msza Święta we wspólnocie Ducha Świętego w Grudnej Kępskiej. Następnie, codziennie Msze Święte z kazaniem w Harklowej o 7.00 i 17.30, a o 16.30 w Grudnej Kępskiej.
Kościół filialny parafii Harklowa - Grudna Kępska
W Roku Eucharystycznym przewodnim tematem jest propozycja Episkopatu Polski „Zebrani na Świętej Wieczerzy”.
Każdego dnia uczestnicy tych Ćwiczeń Wielkopostnych mogli usłyszeć o tym Kim jest Ten, który na gromadzi; jacy jesteśmy my – uczestnicy Mszy; czym jest ta Święta Wieczerza i co możemy zabrać do naszego życia z uczestnictwa w Eucharystii.
Jako dopełnienie słowa mówionego była adoracja Słowa w Najświętszym Sakramencie w intencji Rodzin i małżonków; w intencji chorych i cierpiących; w intencji dzieci i młodzieży i adoracja wynagradzająca za grzechy aborcji. Do tego była dana sposobność spowiedzi, Droga Krzyżowa, nabożeństwo Siedmiu Boleści Matki Bożej i Gorzkie Żale. Wszyscy duszpasterze aktywnie włączyli się w to dzieło nadzwyczajnego okresu w Kościele.
Kościół w Harklowej
Rekolekcjonista dziękuje wszystkim uczestniczącym i duszpasterzom. Niech nasza dobra wola, wysiłki i ćwiczenia wielkopostne dopomogą nam do zbliżenia się do Chrystusa Cierpiącego, Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego. Parafialne hasło umieszczone przed ołtarzem w centrum świątyni jest stałym zapytaniem do wszystkich: „Czy zdążysz zasłużyć na wieczność?”
Kościół w Harklowej
Murowany kościół parafialny w Harklowej został poświęcony w 1896 roku. Jego konsekracja miała miejsce w 1906 roku. Historia Harklowej sięga XIV wieku, kiedy to Kazimierz Wielki w 1365 roku ustanowił sołectwo i zostawił fundusze na budowę kościoła parafialnego. Drewniany kościółek spłonął 21 lipca 1894 roku, po czym nowy murowany kościół zbudowano w ciągu dwóch lat. W dniu 09.07.1906 roku został on konsekrowany przez biskupa Karola Fischera. W 1959 roku kościół został pomalowany przez artystę Stanisława Szmuca, a w dniu 06 listopada 1960 roku ksiądz biskup Wojciech Tomaka konsekrował nowe dzwony i poświęcił polichromię kościoła. W 1965 roku odnowiono ołtarze kościoła oraz chór.
Red.
Liczba odsłon: 1332