wtorek, 14 lipca 2020, imieniny: Damian, Franciszek
Artykuły
Zbiornik wodny Kąty-Myscowa coraz bliżej - Posłanka Maria Kurowska spełnia swoje obietnice wyborcze
12 stycznia 2020 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

O zbiorniku wodnym Kąty - Myscowa mówiono po raz kolejny w Sejmie. Tym razem upomniała się o niego posłanka Maria Kurowska  z Dąbrówki koło Jasła. 

W trzecim kwartale 2020 roku będzie gotowa dokumentacja środowiskowa zbiornika wodnego Kąty-Myscowa – zapowiedziała w Sejmie wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Anna Moskwa.

Maria Kurowska - posłanka Sejmu RP z Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry

Budowę zbiornika wodnego Kąty-Myscowa planowano jeszcze przed II wojną światową, a pierwszy projekt w 1919 roku wykonał inżynier Gabriel Narutowicz - późniejszy prezydent Rzeczypospolitej.

Maria Kurowska  -  Jasło, 2010 rok - wały w rejonie osiedla Jasło-Rafineria

Jednym z punktów w kampanii wyborczej Marii Kurowskiej, było doprowadzenie do budowy zbiornika wodnego Kąty - Myscowa. Podejmowane działania  przez posłankę Marię  Kurowską będą wkrótce widoczne gołym okiem, gdyż rozpoczęcie budowy zbiornika wodnego "zbliża się szybkimi krokami".

Myscowa - miejsce planowanej budowy Zapory Kąty-Myscowa, dnia 12 lipiec 2015 rok

Inni przez wiele lat tylko obiecywali. Wydaje się, że  Maria Kurowska wkrótce spełni swoje obietnice wyborcze. 

O stan zaawansowania prac przygotowawczych do budowy zbiornika wodnego Kąty-Myscowa pytała w Sejmie poseł Maria Kurowska. 

Myscowa, dnia 30 sierpnia 2019 roku 

Odpowiedzi udzielia wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Anna Moskwa, która przedstawiła stan zaawansowania prac przygotowawczych do budowy zbiornika wodnego Kąty-Myscowa, na który to zbiornik  oczekują  mieszkańcy wielu miast i wsi.

Co w Sejmie mówiła Anna Moskwa - wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej 

- Niezwykle ważną inwestycją na mapie  programu jest zbiornik Kąty-Myscowa, który był przez wiele lat obiecywany i omawiany bez realizacji.  Jest to zbiornik wielofunkcyjny ( retencyjny , przeciwpowodziowy, przeciwsuszowy) i niezwykle ważny. Około 20  jednostek samorządowych jest w bezpośrednim zasięgu. Będzie to wielki zbiornik, pojemnśco około 55 mln m3, przy pojemności powodziowej 19 mln m3 . Koszt budowy będzie wynosił około 1 mld złotych. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie dynamicznie podszedł do tej inwestycji, gdyż brakowało dokumentacji projektowej, co  uniemożliwiało korzystanie ze źródeł finansowania. 

Myscowa, dnia 30 sierpnia 2019 roku 

W 2018 roku  przystąpiono do przygotowania pierwszej fazy dokumentacji, w tym przede wszystkim dokumentacji środowiskowej. Jeśli chodzi o pierwszą fazę to mamy wybranego wykonawcę. W III kwartale tego roku będziemy mieli przygotowaną dokumentację środowiskową. Równolegle prowadzimy pozostałe procesy, bo będzie to  zbiornik z dużym wpływem na urbanistykę i na mieszkańców. Prowadzimy dialog z mieszkańcami, rozpoczęliśmy konsultacje, by dobrze przygotować program ewentualnych przesiedleń, przede wszystkim w czaszy zbiornika, bo takie na pewno będą konieczne. Jednocześnie czynimy starania, żeby wpisać ten konkretny zbiornik w kolejną perspektywę finansowania programu operacyjnego - mówiła Anna Moskwa. 

Niegłowice - 16.05.2014 roku  - zdj. arch. 

Co mówiła posłanka Maria Kurowska

Szanowny Panie Marszałku! Szanowna Pani Minister! Szanowni Państwo! Z wielką radością wysłuchałam tej informacji Pani minister, że wszystko idzie w dobrym kierunku, ponieważ sama kiedyś to przeżyłam, wiem, co to jest susza i co to jest powódź, gdy byłam burmistrzem miasta Jasła, które najbardziej cierpi na braku tego zbiornika, jeżeli chodzi o południową Polskę.

 W 2007 roku była  wielka susza, w mieście Jaśle zaczęło brakować wody i po prostu była rozpacz, bo skąd brać wodę. Natomiast w 2010 roku  przeżyliśmy powódź tysiąclecia i również musiałam brać udział w tym dramacie ludzkim.

 Zatem, Pani minister! Bardzo proszę, aby czuwać nad tą inwestycją, aby ta inwestycja rzeczywiście się rozwijała. Oczekują na to nie tylko mieszkańcy Jasła, Dębicy, Mielca, bo wszyscy są nad tą samą rzeką i pozyskują wodę do picia z tej rzeki, ale oczekują również mieszkańcy, którzy od 100 lat na to czekają. Proszę Państwa! Od 100 lat są projekty. Koledzy mi mówili, że od 50. Od 100 lat są projekty budowy tego zbiornika, czyli Niepodległa już wiedziała, jak ten zbiornik jest potrzebny, a tymczasem tyle czasu zeszło. Myślę, że rząd Zjednoczonej Prawicy dokona tego, na co czekamy już 100 lat. Dziękuję.

Czy i kiedy powstanie zbiornik Kąty-Myscowa ? Czy zapowiedź budowy zbiornika jest tylko jedną  z obietnic  rządu zjednoczonej prawicy ?

Wydaje się, że widoczna zmiana klimatu i brak wody,  wymusza na rządzących podjęcie szybkiej decyzji co do budowy zbiorników retencyjnych w Polsce, w tym zbiornika wodnego Kąty-Myscowa.  

Adam Pawluś - Starosta Jasielski 

O budowę zbiornika stara się też Starosta Jasielski Adam Pawluś. To on mówi o tym, że zbiornik poprawi bezpieczeństwo nie tylko przeciwpowodziowe, ale też i  to związane z zasobami wody pitnej na Podkarpaciu.

Myscowa, dnia 30 sierpnia 2019 roku 

Kto i ile zarobił na zbiorniku Kąty-Myscowa?

Analiza kosztów i korzyści inwestycji zbiornik wodny Katy-Myscowa wg standardów Funduszu Spójności UE, wraz z wnioskiem o współfinansowanie inwestycji zbiornik wodny Kąty-Myscowa przez Fundusz Spójności UE - Lemtech Kraków - 28.02.07 - 159 724,84 złote.

Dokumentacja do wniosku o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego o znaczeniu ponad lokalnym zbiornik wodny Katy - Myscowa - ocena ekofizjograficzna rejonu inwestycji zbiornik wodny Kąty Myscowa - PAN Kraków - 30.10.06 - 28 012,00 złotych.

Aktualizacja podkładów geodezyjnych oraz stabilizacja sieci punktów odniesienia do celów budowy zbiornika wodnego Kąty - Myscowa - OPGK Kraków - 30.06.07 - 789 418,08 złotych.

Raport o oddziaływaniu na środowisko zbiornika wodnego Kąty-Myscowa - Integrated Engineering Raszyn - 15.02.07 - 171 410,00 złotych.

Operat wodno- prawny na wykonanie urządzeń wodnych dla zbiornika Kąty-Myscowa - Hydroprojekt Kraków - 30.11.06 - 139 777,02 złotych.

Program funkcjonalno-użytkowy dla inwestycji budowa zbiornika Kąty-Myscowa - Hydroprojekt Kraków - 30.11.06 - 242 046,08 złote.

Określenie deficytu wody pitnej rejonu Krempna - Jasło - GIG Katowice - 30.11.06 - 271 368,02 złotych.

Inwentaryzacja ptaków lęgowych i miejsc gniazdowania ptaków chronionych w obszarze planowanego zalewu zbiornika wodnego Katy - Myscowa wraz ze sprawozdaniem - Marian Stój - 20.08.2007 - 24 200,00 złotych.

Ekspertyza florystyczna szczególnie cennych gatunków roślin podlegających ochronie prawnej występujących na obszarze planowanego zbiornika Kąty - Myscow a, wraz z programem ochrony ex situ tych gatunków - Joanna Pawelec - 14.09.2007  - 20 670,00 złotych.

Zasięg oddziaływania zbiornika wodnego Katy - Myscowa i efekt redukcji wezbrań powodziowych -Ekoprojekt Kraków - 12.2007r. - 71 982,40 złote.

Wielowariantowe rozszerzenie studium wykonalności - Kompleksowa rehabilitacja systemu gospodarowania wodami w rejonie Jasła i ochrony przeciwpowodzowej w zlewni Wisłoki, jako instrument stymulujacji rozwoju regionu - Hydroprojekt Kraków - 30.03.2009 r. - 169 760,56 złotych.

Ustalenie linii brzegowej rzeki Wisłoki - 549 455,84 złotych.

Red. 

Liczba odsłon: 5140


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~Nikki  |  czwartek, 16 stycznia 2020 11:33
"Podejmowane działania przez posłankę Marię Kurowską będą wkrótce widoczne gołym okiem, gdyż rozpoczęcie budowy zbiornika wodnego "zbliża się szybkimi krokami".
Czy złożenie zapytania w Sejmie w tej sprawie (co jest po prostu obowiązkiem posła wybranego w naszym okręgu) jest jakimś szczególnym, wiekopomnym wyczynem pani poseł? Czy z udzielonej odpowiedzi wynika, że budowa jest już przesądzona? Niestety nie. Z tej odpowiedzi nie wynika nic poza tym, że sprawa nie wyszła nawet poza sporządzenie oceny oddziaływania na środowisko oraz na obszary Natura 2000. A jak będzie negatywna? A gdzie tam do dokumentacji technicznej, projektu, pozwolenia na budowę?. I rzecz jasna żadnego konkretu, skąd na to wziąć pieniądze. Jedyna nadzieja, że powtarzające się susze i coraz większy deficyt wody w Polsce po prostu zmuszą rząd do działań w tym zakresie.
#2  ~Jolanta  |  wtorek, 14 stycznia 2020 00:11
To się wkrótce okaże.Jak już będzie napełniona to uwierzę.Od tylu lat obiecują.Bogdan Rzońca też obiecywał w kampanii wyborczej każdej,nie tylko ostatniej.I co ?W Brukseli nawet o tym ni wspomni.Pewnie teraz będzie to samo.Pani Maria za cztery lata też pewnie wyfrunie do Brukseli i tyle zobaczymy zbiornik.Tak jak obwodnice.
#3  ~realnie  |  poniedziałek, 13 stycznia 2020 20:39
Nie będzie żadnej zapory w Kątach. Bądźcie relistami. Rząd rozdał już wszystkie pieniądze które były i zaczął rozdawać pieniądze przyszłych emerytów. Raczej należy się spodziewać nowych podatków niż wydawania miliardów gdzieś na Podkarpaciu, gdzie i tak ludzie głosują na PiS i będą dalej głosować choćby nie wiem co.
#4  ~Ktoś  |  poniedziałek, 13 stycznia 2020 17:35
Większej żenady dawno nie czytałem i nie słyszałem
Jak to czytam to już sam nie wiem
Czy pan redaktor tak myśli jak pisze?
czy raczej może wchodzi pan w bez wazeliny pani poseł w 4 litery?
A może z pana taki szczwany kpiarz i żartowniś?
Tak czy inaczej z tej mąki chleba nie będzie - prędzej panią poseł razem z jej pryncypałem Ziobrą przed Trybunał Stanu postawią
Niż zapora powstanie
Amen
#5  ~reksio  |  poniedziałek, 13 stycznia 2020 17:24
Tylko czasu i zbiornik będzie powstanie.
#6  ~Stach  |  poniedziałek, 13 stycznia 2020 11:00
Bogdan ciągnął temat od 1998 roku, ludziska wierzyli i głosowali. Po "zasłużonym awansie" Bogdana do Brukseli tema przejęła Maria. Czy równie dobrze będzie wciskać kit jak Bogdan to przekonamy się w następnych wyborach, ale to dopiero za niespełna 4 lata.
#7  ~bubu  |  niedziela, 12 stycznia 2020 23:32
Redaktorze, jakieś pytanie/pisemne/ do pani poseł , jak proponuje rozwiązać śmieciowy problem miasta i powiatu jasielskiego który sama STWORZYŁA !? !? Odwagi redaktorze .....ale teraz tak już bez maści/czytaj/ wazeliny....pozdrawiam
#8  ~22  |  poniedziałek, 13 stycznia 2020 00:09
Kurowska wam jeszcze pokaże na co ją stać. Boguś to mały pikuś. Lał wam wodę i obiecywał!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
#9  ~Ernest  |  niedziela, 12 stycznia 2020 20:06
Chyba ważniejsze niż zbiornik,byłoby zająć się budową instalacji do utylizacji odpadów,czy obwodnicy Jasła,a zbiornik,jak go nie było,to i nie będzie,szkoda opowiadać głupoty,choć,jak się nie ma nic do zaoferowania,to i o tym można opowiadać.Gratuluje wyborcom,takiego trafnego wyboru.

#10  ~Zombi  |  niedziela, 12 stycznia 2020 19:33
Ale dziwie sie tym wiesnia.... bylby zalew byla by praca agroturystyka by kwitla ale ludzie nic nie mysla
#11  ~jan  |  niedziela, 12 stycznia 2020 18:31
A "RUMIANY" uciekł do Brukseli i z drogi do Pilzna obwodnic Jasla Kolaczyc Brzostku Pilzna nici. A jeszcze zjazd z autostrady A4 w Pilżnie. Ciekawe co on tam robi może dlubie w nosie . Tutaj przynajmniej musial coś powiedzieć i obiecać. Amen
#12  ~Fred  |  niedziela, 12 stycznia 2020 18:18
Juz po wyborach nie ma teraz co ludzia obiecywac.ci co mieszkaja tam dostaja kolejne pozwolenia na budowy wiec nie beda tam robic zbiornika ludzie RUSZCIE GLOWAMI,!!!!
#13  ~Jasio  |  niedziela, 12 stycznia 2020 16:49
Boguś jest na etapie załatwiania obwodnicy dla Jasła. Chwała mu za to.
#14  ~Podatnik  |  niedziela, 12 stycznia 2020 16:39
Dopóki nie zobaczę tam pierwszych koparek - nie uwierzę w słowa
#15  ~ciekawy  |  niedziela, 12 stycznia 2020 16:25
Komentarz nie na temat
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2020