poniedziałek, 20 maja 2019, imieniny: Anastazy, Bazyli
Artykuły
Zaskakujące oleje
15 listopada 2018 | Dział: Kultura i przegląd prasy | Region: Miasto Jasło

 

Wanda i Stefan Wójciccy, właściciele niewielkiej olejarni w Kalwarii Zebrzydowskiej byli gośćmi 91. Studni Kulturalnej JDK pod hasłem „Skarby naszej ziemi - rośliny oleiste żywią i leczą”, która odbyła się 9 listopada br. (piątek) w Jasielskim Domu Kultury.

 

Zainteresowani tematem słuchacze mieli okazję poznać omawiane przez prelegentów właściwości 16 olejów: rzepakowego, lnianego, z czarnuszki, rydzowego (z lnianki), sezamowego, konopnego, z pestek winogron, krokoszowego (z krokosza barwierskiego), z ostropestu, z wiesiołka, słonecznikowego, z maku, z gorczycy, z ogórecznika lekarskiego, z orzechów laskowych oraz z pestek dyni.

- Przyroda, która nas otacza jest wielką skarbnicą. Właściwie wszystko, czego potrzebujemy, abyśmy byli zdrowi, abyśmy mogli się wyleczyć, jest wokół nas - mówiła Wanda Wójcicka, rozpoczynając opowieść o swojej i męża fascynacji olejami, możliwymi do pozyskania z roślin oleistych. Oprócz powszechnie dostępnych - zarówno w najróżniejszych publikacjach, jak i internecie - informacji na temat olejów, prelegenci podzielili się ze słuchaczami swoją opinią o smakowych, kosmetycznych, gospodarczych, a szczególnie prozdrowotnych i leczniczych walorach poszczególnych omawianych olejów. Jak zaznaczyli, wiedzę na ten temat czerpią w znacznej mierze od klientów, którzy kupują od nich oleje, a potem - przychodząc po kolejną partię - chętnie dzielą się z nimi swoimi doświadczeniami.

Goście Studni Kulturalnej JDK zwrócili również uwagę m.in. na przechowywanie olejów, by nie straciły swoich właściwości. Jak tłumaczyli, powinny być stawiane w chłodnych, ciemnych miejscach, w miarę możliwości w butelkach z ciemnego szkła, niektóre w lodówce (lniany koniecznie). Oleje przetrzymuje się możliwie krótko. Na ogół oleje tłoczone na zimno w małych, rodzinnych olejarniach, można przechowywać 2 - 3 miesiące, do pół roku (olej z lnianki). Szczególnie szybko jełczeje olej lniany, który na szczęście można wykorzystać gospodarczo, gdy się już porządnie zestarzeje i nie nadaje się do spożycia. Wanda i Stefan Wójciccy zapewnili, że zjełczały, dodatkowo postarzony np. przez wystawienie na słońce olej lniany znakomicie nadaje się do konserwacji drewna.

Dodatkową atrakcją spotkania była możliwość skosztowania świeżo wytłoczonego oleju rzepakowego, ponieważ goście przywieźli ze sobą niewielką tłocznię i nasiona rzepaku, które czasie prelekcji przez nią przepuścili.

JDK - st

 

Liczba odsłon: 1138


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
POLICJANCI PODAROWALI CZĘŚĆ SIEBIE, ODDAJĄC KREW
20 maja 2019
Medyczno-Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle we współpracy z Regi..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2019