czwartek, 22 sierpnia 2019, imieniny: Cezary, Maria
Artykuły
XVIII Krempiańska Parada Historyczna
26 lipca 2019 | Dział: Kultura i przegląd prasy | Region: Miasto Jasło

14 lipca odbyła się po raz osiemnasty Krempniańska Parada Historyczna. Impreza została poświęcona pamięci konfederatów barskich, którzy  pod wodzą Kazimierza Pułaskiego walczyli z armią carską o niepodległość ojczyzny.

W tym roku obchodzimy 250 rocznicę przybycia Pułaskiego do obozu w pobliskiej miejscowości Grab oraz 240 rocznicę jego śmierci.

Punktem kulminacyjnym wydarzenia było widowisko historyczne „Pułaski pod Świątkową” inspirowane potyczką zbrojną konfederatów z Rosjanami na skraju Świątkowej Wielkiej.

Odbył się również Bieg i Marsz im. Kazimierza Pułaskiego, którego trasa prowadziła niedaleko miejsca potyczki.

Nowością było także rozpoczęcie imprezy tradycyjnym tańcem polskim – polonezem, do którego zostali zaproszeni wszyscy uczestnicy.

Niewątpliwą atrakcją były zajęcia dogoterapeutyczne dla dzieci oraz wystawa fotograficzna judaików z Muzeum Regionalnego w Jaśle. W czasie parady odbyła się także promocja książki Bolesława Bawolaka „Łemkowskie wesele w Świątkowej Wielkiej”.

Jak co roku, nie mogło zabraknąć degustacji, słynnych już, pierogów świątkowskich i innych specjałów kulinarnych, kramów z rękodziełem oraz koncertów zespołów ludowych.

 Barbara Mielczarek

Liczba odsłon: 1310


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~CoToDa  |  sobota, 27 lipca 2019 15:19
Che se kupic replike takego działa i bym se postawił w łogrodzie łod drogi i by siy śyckie dziwowały jakby jechały abo spacerowalky z kijami
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Zmiany w jasielskiej Farze - Ksiądz Ryszard Brudzisz proboszczem w Czeluśnicy
21 sierpnia 2019
 Decyzją księdza biskupa Ordynariusza Jana Wątroby od 16 sierpnia 2019 roku dwanaście parafii d..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2019