piątek, 20 lipca 2018, imieniny: Czesław, Hieronim
Artykuły
XI Międzynarodowy Zlot Militarny "Anlage Sud” w Stępinie koło Frysztaka
10 sierpnia 2017 | Dział: Na sygnale | Region: Miasto Jasło

W dniu 19 sierpnia 2017 roku Stowarzyszenie pod patronatem i we współpracy z 3 Podkarpacką Brygadą Obrony Terytorialnej im. Łukasza Cieplińskiego, Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego, Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim, Instytutem Pamięci Narodowej,  Starostwem Powiatowym w Strzyżowie, Urzędem Gminy Frysztak, oraz Gminnym Ośrodkiem Sportu i Rekreacji we Frysztaku, organizuje „XI Międzynarodowy Zlot Militarny Anlage Sud” w miejscowości Stępina, gmina Frysztak, powiat strzyżowski. Wśród mediów, które wspierają naszą inicjatywę można znaleźć ogólnopolski Magazyn Rekonstrukcji Historycznej „Do Broni”, portal historia.org.pl, portal GospodarkaPodkarpacka.pl, portal Valkiria.net, Gazetę Codzienną „NOWINY”, TVP o. Rzeszów i Radio Rzeszów.

            Niewątpliwie z ww. szacownego grona patronów naszej inicjatywy, największym zaszczytem dla nas jako organizatorów i wsparciem naszych wieloletnich starań jest objęcie naszej imprezy patronatem Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy. Celem potwierdzenia tego niewątpliwego zaszczytu pozwalam sobie na końcu niniejszego pisma zamieścić odpowiedni załącznik.

            Rekonstrukcja historyczna w Polsce jest stosunkowo młodą formą prezentacji tzw. "żywej historii" poprzez umożliwienie widzowi, a szczególnie młodzieży na praktyczne poznanie omawianego okresu historycznego i dosłowne "dotknięcie" jej uczestników. W Europie i na świecie z powodzeniem od 1977 roku jest wykorzystywana celem krzewienia patriotycznych i pro-państwowych postaw wśród obywateli. Jest to jednocześnie wydarzenie o zasięgu międzynarodowym ukazujące i przybliżające chlubne karty z historii polskiego oręża, osobom spoza naszego kraju.

 Planowane przez nas wydarzenie zakłada realizację dużej, plenerowej imprezy mającej na celu propagowanie unikatowego w skali Europy zabytku kultury militarnej jakim jest Schron Kolejowy w Stępinie i historii związanej z okresem Drugiej Wojny Światowej. Powyższe działania wpisują się w wieloletnią tradycję organizowania na terenie gminy cieszących się od lat (obecnie 11 rok) ogromnym zainteresowaniem wydarzeń kulturalno-historycznych. Dzięki zaangażowaniu lokalnych władz samorządowych, szerokiej promocji imprezy oraz jej wysokiej wartości merytorycznej połączonej z  atrakcyjną formą wydarzenia, ukierunkowaną na różnorodne grupy odbiorców, stało się ono jednym z najciekawszych wydarzeń tego typu w regionie o ugruntowanej marce i renomie. 

Wszystkie działania związane z imprezą będą się odbywały na terenie gminy Frysztak, w woj. podkarpackim. "Park maszynowy" w tym roku oparty zostanie o niemiecki czołg PZKPWF II, brytyjskie pojazdy opancerzone Morris, oraz motocykle niemieckie jak i włoskie.Planujemy również wykorzystanie profesjonalnej pirotechniki filmowej oraz broni i amunicji pozoracji pola walki. Szacuje się, że udział w imprezie w charakterze widzów wezmą osoby z podkarpacia, a także z innych województw oraz państw członkowskich UE, które wspierały nas osobowo w latach poprzednich tj. Hiszpania, Ukraina, Słowacja i Czechy, ale również oczekujemy w tym roku gości z Grecji. Wizyta greckich rekonstruktorów jest pokłosiem wsparcia przez nasze Stowarzyszenie zarówno kadrowo jak i organizacyjnie, pierwszej rekonstrukcji historycznej dot. II Wojny Światowej na ziemi greckiej i jej rozwoju w latach 2016 i 2017. Dotyczyła ona walk na Linii Metaxasa i odbywała się na terenie historycznych fortów i umocnień, zbierając pozytywne opinie zarówno mieszkańców jak i oficjeli, wśród których wyróżnić można m.in. Ministra Obrony Narodowej Grecji p. Panosa Kammenosa.

Tak więc impreza będzie miała charakter nie tylko ponadregionalny, ale międzynarodowy.

W ramach zadania zrealizowane zostaną takie działania jak rekonstrukcja walk „Tobruk 1941” , dioramy statyczne i prezentacje pojazdów historycznych, Stowarzyszeń i Grup Rekonstrukcji Historycznej oraz pokaz wyposażenia i sprzętu Wojsk Obrony Terytorialnej, prelekcja dotycząca umundurowania i wyposażenia wojsk walczących w  rejonie Tobruku, prezentacja historycznych gier planszowych i edukacyjnych oraz wydawnictw tematycznych. 

Założeniem realizatora zadania jest połączenie dwóch pozornie trudnych do pogodzenia ze sobą elementów – zabawy z nauką historii. Dzięki połączeniu elementów atrakcyjnych dla pasjonatów historii, zwracających uwagę na detale wyposażenia czy drobiazgowość przekazu historycznego z elementami przyciągającymi społeczność lokalną (całe rodziny z dziećmi, młodzież, osoby nie mające na co dzień styczności z działaniami tego typu) takimi jak rekonstrukcja walk, oryginalne pojazdy wojskowe, konkursy z atrakcyjnymi nagrodami, pokaz gier – zadanie ma szansę osiągnąć duży sukces.  Mamy nadzieję, że połączenie wszystkich powyżej przytoczonych elementów stworzy dla Państwa niezapomniane widowisko, które będziecie z nami współtworzyć.

 

z wyrazami szacunku

Michał Jurasz

organizator XI Międzynarodowego Zlot Militarnego "Anlage Sud" prezes Zarządu Stow. Pasjonaci Munduru i Pamięci

 

 

Liczba odsłon: 987


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~ciekawy  |  piątek, 11 sierpnia 2017 14:27
o jakiej godzinie?
#2  ~baranek  |  piątek, 11 sierpnia 2017 12:46
A może by tak napisać gdzie jest ten kamieniołom. Nie każdy zna Stępinę.
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Ostrzeżenie o burzach
19 lipca 2018
  Jasło, dnia 19.07.2018 r. MIEJSKIE CENTRUM ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO w Jaśle   Bi..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2018