wtorek, 27 października 2020, imieniny: Iwona, Sabina
Artykuły
Wytyczne bp. Jana Wątroby w związku ze stanem epidemii
17 października 2020 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

Biskup rzeszowski Jan Wątroba, w związku ze stanem epidemii i najnowszymi decyzjami władz państwowych zaostrzającymi reżim sanitarny, 17 października 2020 r. przekazał duszpasterzom i wiernym wytyczne, obejmujące m.in. zwolnienie osób chorych, starszych i zagrożonych z obowiązku uczestniczenia we Mszy św. w niedziele i święta nakazane.

Poniżej prezentujemy treść wytycznych:

1. Wszyscy mają obowiązek respektować ograniczenia dotyczące liczby wiernych mogących przebywać w danej świątyni.

2. Osoby chore, starsze i zagrożone nie mają obowiązku uczestniczenia we Mszy Świętej w niedziele i święta nakazane.

3. Osoby zdrowe, które pozostają aktywne zawodowo i wypełniają swoje obowiązki w dni powszednie, co do zasady nie są zwolnione z obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i święta.

4. Wierni, którzy z różnych przyczyn nie są w stanie spełnić obowiązku niedzielnego (np. z powodu zbyt małej liczby miejsc dostępnych w kościele), powinni postarać się uczestniczyć w Eucharystii w dzień powszedni lub przynajmniej poświęcić odpowiednią ilość czasu na adorację eucharystyczną.

5. Przy wykonywaniu posługi liturgicznej lub duszpasterskiej wszyscy duchowni są zobowiązani do przestrzegania rygorów sanitarnych (dbałość o czystość i dezynfekcję dłoni, konfesjonałów i innych miejsc sprawowania sakramentów, zasłanianie ust i nosa przy bezpośrednim, dłuższym kontakcie z wiernymi).

6. Księża Proboszczowie i pozostali duszpasterze są zobowiązani do kontynuowania pracy formacyjnej z grupami parafialnymi oraz do prowadzenia katechezy przygotowującej do sakramentów świętych. Należy to czynić z uwzględnieniem obowiązujących przepisów państwowych, co może oznaczać np. konieczność wykorzystania większej przestrzeni kościoła zamiast salki parafialnej.

W komunikacie znajdują się również najnowsze przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 października 2020 r. (Dz.U. 2020, poz. 1829): 1. W strefie żółtej w kościele może przebywać 1 osoba na 4 metry kw. całkowitej powierzchni, nie licząc osób sprawujących kult oraz osób posługujących (ministranci, organista, kościelny itp.); 2. W strefie czerwonej – 1 osoba na 7 metrów kw. na tych samych zasadach, co powyżej; 3. W kościele wierni mają zachowywać dystans 1,5 m osoba od osoby oraz zakrywać usta i nos (z wyjątkiem sprawujących kult); 4. Osoby biorące udział w nabożeństwie poza kościołem (na zewnątrz) mają obowiązek zachować dystans 1,5 m oraz zakrywać usta i nos. 

Liczba uczestników nie jest ograniczona; 5. Przepisy te obowiązują także przy pogrzebach, ślubach oraz na cmentarzach; 6. Liczba osób mogących uczestniczyć w zebraniach została ograniczona do 10 w strefie czerwonej i do 20 w strefie żółtej. Dlatego przy prowadzeniu zajęć z większymi grupami (katecheza, grupa duszpasterska) należy skorzystać z kościoła, jeśli na to pozwalają okoliczności i przy zachowaniu norm dotyczących ilości osób w kościele.

W komunikacie Kuria Diecezjalna w Rzeszowie informuje również o odwołaniu spotkań formacyjnych dla księży wyświęconych w latach 2006-2012.

Ponadto w Komunikacie Kurii czytamy o liturgicznym święcie ku czci św. Łukasza Ewangelisty, patronie służby zdrowia. „Ksiądz Biskup poleca w modlitwie opiece tego świętego Patrona wszystkich pracowników Służby Zdrowia. Otacza także modlitwą i duchowym wsparciem wszystkich chorych i cierpiących” – czytamy w komunikacie. (tn)

https://diecezja.rzeszow.pl/wytyczne-bp-jana-watroby-w-zwiazku-ze-stanem-epidemii/

Liczba odsłon: 1791


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~kapelan  |  sobota, 17 października 2020 23:08
obowiązek uczestnictwa we mszy w niedziele i świeta wynika z prawa kanonicznego, polecam poczytać, nie wszyscy o tym wiedza, a księża o tym nie powiedzą że np. poniedziałek wielkanocny i drugi dzień swiat Bożego Narodzenia nie sa obowiązkowe.....
#2  ~wierząca  |  sobota, 17 października 2020 21:25
Z jakich przepisów prawnych wynika tzw. ''OBOWIĄZEK UCZESTNICZENIA WE MSZYśw w niedziele i dni nakazane??? Kto rządzi w tym kraju? PiS, czy kler?
#3  ~Sieka  |  sobota, 17 października 2020 21:20
Basen i siłownia zamknięty a kościół
gdzie masa seniorów otwarty. Kto rządzi
w tym kraju premier czy kler?
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2020