poniedziałek, 25 maja 2020, imieniny: Grzegorz, Maria Magdalena
Artykuły
Wystawa „Kłosem pisane” 2010-2020
16 kwietnia 2020 | Dział: Kultura i przegląd prasy | Region: Miasto Jasło

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle prezentuje jubileuszową wystawę Klubu Poetów i Twórców Ludowych Ziemi Jasielskiej  „Michalina” – „Kłosem pisane” 2010–2020. Przypadająca w tym roku dziesiąta rocznica działalności Klubu jest okazją do  ukazania szerszemu gronu odbiorców, twórczych działań w utrwalaniu kultury regionu jasielskiego. Ponieważ w obecnej sytuacji nie możemy zaprosić Państwa do obejrzenia wystawy w budynku Biblioteki, zachęcamy do zapoznania się z nią za pośrednictwem internetu. Wystawa będzie udostępniona online na naszej stronie internetowej od 16 kwietnia br.

Klub “Michalina” zrzesza poetów, prozaików i rękodzielników powiatu jasielskiego, realizując nie tylko cele edukacyjne i poznawcze, ale poprzez podtrzymywanie lokalnej tradycji  propaguje folklor Ziemi Jasielskiej. Działalność Klubu została zainicjowana w 2010 r. przez jego założycielki – działaczkę społeczną Genowefę Szerląg oraz Marię Tomasik, poetkę, która pełni funkcję prezesa ugrupowania. Patronką Klubu jest poetka ludowa z Żółkowa – Michalina Kurowska.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle koordynuje działania Klubu oferując przyjazną przestrzeń do spotkań, merytoryczne wsparcie oraz promocję medialną, stając się poprzez to niezwykle ważnym ogniwem w propagowaniu kultury ludowej Jasielszczyzny. „Michaliny” włączają się w ogólnopolskie i lokalne akcje czytelnicze, konkursy poetyckie i rękodzielnicze, swym udziałem uświetniają imprezy kulturalne organizowane na terenie własnych gmin oraz poza ich granicami. Ich poezja i rękodzieło wyrastają z miłości do ziemi, nierozerwalnie związanej z przyrodą i światem, koncentrując się w kręgu prostych spraw związanych z codziennością. W ich twórczości odzwierciedlenie znajduje dorobek wielu pokoleń twórców ludowych regionu, a dorastanie pośród żywej kultury tradycyjnej miało niebagatelny wpływ na ich osiągnięcia literackie i artystyczne. 

Wystawa będzie udostępniona od 16 kwietnia 2020 r. na stronie MBP w Jaśle: www.mbp.jaslo.pl

Liczba odsłon: 656


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Desznica - Widok z lotu ptaka
24 maja 2020
Desznica - wieś położona w dolinie potoku Ryj, w otulinie Magurskiego Parku Narodowego. Przylega do ..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2020