środa, 01 grudnia 2021, imieniny: Długosz, Edmund
Artykuły
Wycieczka z KK-T JDK i PTTK Jasło: Uroki Beskidu Sądeckiego
26 sierpnia 2020 | Dział: Rozrywka | Region: Miasto Jasło

Kolejna - trzecia w tym sezonie - wycieczka autokarowa zorganizowana wspólnie przez Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury i Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Jaśle, zawiodła wielbicieli górskich wędrówek w najatrakcyjniejsze zakątki Beskidu Sądeckiego.

 

35 osobowa grupa, pod kierownictwem młodego przewodnika PTTK Tomasza Wrony, wyruszyła w drogę o poranku 22 sierpnia (sobota). Autokarem turyści dojechali do Krościenka nad Dunajcem, które było punktem startowym pieszej wędrówki. Z Krościenka wszyscy wyruszyli w stronę Dzwonkówki (983 m n.p.m.), leżącej w głównym masywie pasma Radziejowej, na szlaku prowadzącym na nieco niższe wzniesienia, będące celem wyprawy: Błaszcz (945 m n.p.m.) i Koziarz (943 m n.p.m.).

Panujący skwar dawał się nieco we znaki, ale też pozwolił krajoznawcom w pełni chłonąć zapach schyłkowego lata, bogaty w aromaty kwitnących łąk, rosnących przy ścieżkach ziół, wrzosowisk i leśnego runa. Wytchnienie dawały leśne odcinki trasy, a na otwartych przestrzeniach rozległych polan, doskonałą rekompensatą trudów marszruty były wspaniałe widoki. Wycieczkowicze z zachwytem patrzyli na ukazujący się w oddali zarys Tatr, Pienin, Gorców, Beskidu Sądeckiego i Kotliny Sądeckiej oraz na znajdujące się w pobliżu malownicze przysiółki, a wchodząc znów w cień drzew podziwiali głęboko wcięte jary i wąwozy oraz rozglądali się za leśnymi owocami do skosztowania i wsłuchiwali w delikatne odgłosy przyrody.

Dłuższy przystanek przewodnik zarządził na szczycie Błaszcza, ulubionego miejsca wędrówek Karola Wojtyły, z upamiętniającym papieża - Polaka plenerowym ołtarzem. W jego pobliżu zostało wyznaczone miejsce na ognisko. Korzystając z niego, jaślanie rozniecili ognisko, by upiec kiełbaski i odpocząć, kontemplując widok na Lubań w Gorcach.

Końcowym etapem wędrówki było zdobycie Koziarza, z platformą widokową, której kopuła od chwili wyjścia na trasę raz po raz pojawiała się w zasięgu wzroku, sygnalizując piechurom, jaka przestrzeń została im do pokonania. Z robiącej naprawdę wielkie wrażenie platformy można było obejrzeć fantastyczną panoramę Tatr, Pienin, Gorców, Beskidu Niskiego i Beskidu Wyspowego. Widok wart był wszelkich trudów.

 

 

Elżbieta Ruszała

 

Liczba odsłon: 1044


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~Tak  |  sobota, 29 sierpnia 2020 21:21
Czy ci emeryci nie muszą zachowywać dystansu od siebie? O maseczkach nie wspomnę. Przecież ludzie w tym wieku są najbardziej narażeni na ciężki przebieg choroby.
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2021