Wielka Sobota była dniem, w którym w jasielskiej Farze odbywała się Wigilia Paschalna. Stanowiła integralną i najważniejszą część Triduum Paschalnego. W Wigilii Paschalnej celebrowane było przejście ze śmierci do nowego życia poprzez Zmartwychwstanie.
Wigilia Paschalna rozpoczyna się wieczorem w Wielką Sobotę, ale należy już do Niedzieli Wielkanocnej. Składa się z czterech części.
Każda z nich odwołuje się do innego symbolu nowego życia, tj. światła, słowa, wody oraz uczty.
Obrzęd światła
Na Obrzęd światła składało się poświęcenie ogniska przed kościołem, zapalenie przez księdza Zbigniewa Irzyka paschału i uroczyste wniesienia go do świątyni oraz trzykrotne oznajmienie "Światło Chrystusa". Ksiądz Irzyk kreślił na paschale znak krzyża, litery Alfa i Omega oraz cyfry bieżącego roku. Następnie umieścił w nim pięć symbolicznych gwoździ przypominających pięć ran Chrystusa.
Zapalona od ognia świeca paschalna została wniesiona do kościoła. W kościele panowała ciemność, a w progu świątyni celebrans śpiewał: „Światło Chrystusa”, a wierni odpowiedzieli „Bogu niech będą dzięki”. Uczyniono to powtórnie w środku kościoła i trzeci raz przy ołtarzu.
Kiedy procesja doszła do ołtarza, to zapaliły się wszystkie światła w kościele.
Liturgia Słowa
Na Liturgię słowa sk;adało się kilka czytań, które ukazały całą historię zbawienia, od początku świata, poprzez wyprowadzenie narodu wybranego z Egiptu, aż do śmierci oraz zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.
Liturgia chrzcielna
Po Litanii do Wszystkich Świętych nastąpiło uroczyste błogosławieństwo wody chrzcielnej. Podczas tej modlitwy Paschał został zanurzony w wodzie chrzcielnej. Z zapalonymi świecami wierni odnawili przymierze z Panem Bogiem.
W Wielką Sobotę w kościołach nie była sprawowana Msza Święta ani żadne nabożeństwo. Sprawowana była natomiast Liturgia Godzin. W Wielką Sobotę nie udziela się sakramentów, z wyjątkiem sakramentu Pokuty i Namaszczenia Chorych.
Liturgia eucharystyczna
Sprawowanie eucharystii było czwartą częścią Wigilii Paschalnej. Jest ona celebracją ofiary męki, śmierci oraz Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.
Red.
Liczba odsłon: 805