poniedziałek, 26 lutego 2024, imieniny: Aleksander, Dionizy
Artykuły
Z "Chemika" i ZST na zamek w Łańcucie
28 listopada 2023 | Dział: Kultura i przegląd prasy | Region: Miasto Jasło
Z „Chemika” i ZST na zamek w Łańcucie Z „Chemika” na zamek w Łańcucie

27 listopada na Zamku Lubomirskich i Potockich w Łańcucie odbyło się uroczyste spotkanie, podczas którego wręczono nagrody 10 laureatom – autorom najlepszych esejów historycznych w konkursie zorganizowanym przez Fundację Misji Obywatelskiej. Wśród laureatów znaleźli się uczniowie „Chemika” i Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle.

Konkurs był częścią projektu pt. „Historia oczami Podkarpacia. Wolność po podkarpacku!” dofinansowanego ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego.

Celem Konkursu było szerzenie wiedzy na temat polskiego dorobku historycznego, dziedzictwa kulturowego myśli katolicko-społecznej, konserwatywnej i narodowej. Adresowany był do młodzieży w wieku 16 – 26 lat z województwa podkarpackiego.

Uczennica Julia Wójcik z klasy trzeciej technikum, analityk, Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle zachwyciła jury swoim esejem zatytułowanym „Dobrawa – Polska Klotylda? Geneza i znaczenie chrztu Polski”. Esej zapewnił jej miejsce w gronie laureatów oraz dodatkowe wyróżnienie.

Tytuł laureata za esej pt.: „Historia oczami podkarpacia: Polacy w walce o niepodległość” otrzymał również Tomasz Kokoczka, uczeń klasy trzeciej Branżowej Szkoły I-go Stopnia ZST w Jaśle.

Podczas uroczystości wręczenia nagród odbył się także panel dyskusyjny dotyczący historii naszego regionu oraz sposobów jej rozpowszechniania wśród młodych ludzi. W dyskusji wzięli udział m.in. Piotr Szopa – dyrektor Zamku w Łańcucie, Małgorzata Rauch – Podkarpacki Kurator Oświaty oraz Adam Pawluś - Starosta Jasielski, który opowiedział laureatom konkursu o tragicznej historii miasta Jasła podczas II wojny światowej.

„Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek” pisał Cyprian Kamil Norwid. Dzięki inicjatywom takim jak ta, młodzież nie tylko podejmuje tematykę historyczną, ale także uczy się, jak wiedza o przeszłości może służyć przyszłości naszego kraju i naszemu wspólnemu dobru.

 

Liczba odsłon: 788


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Dziesiątki osób na szlaku z Folusza na Magurę Wątkowską
25 lutego 2024
W otulinie Magurskiego Parku Narodowego leży wieś Folusz. Miejsce te jest odwiedzane przez turyst&oa..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2024