poniedziałek, 26 lutego 2024, imieniny: Aleksander, Dionizy
Artykuły
XIII Powiatowy Pieszy Rajd Niepodległości
10 listopada 2023 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

W dniu 09.10.2023 r. odbył się trzynasty Powiatowy Pieszy Rajd Niepodległości na Górę Liwocz, upamiętniający 105 rocznicę odzyskania Niepodległości. Organizatorami Rajdu byli: Adam Pawluś – Starosta Jasielski, Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kołaczycach oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle.

XIII Powiatowy Pieszy Rajd Niepodległości

 

Uczestnicy rajdu kierowali się na szczyt góry dwoma szlakami turystycznymi z miejscowości Ujazd i Brzyska. Po dotarciu na miejsce w Sanktuarium odbyła się uroczysta modlitwa w intencji Ojczyzny i pokoju na świecie, którą poprowadził ks. kanonik Gerard Stanula – kustosz Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju na Górze Liwocz i katecheta ks. Rafał Kłos.

Po zakończonej modlitwie Antoni Salacha - Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach powitał gości i uczestników Rajdu, w tym szczególnie uczniów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, którzy na tę okazję przystroili się w biało – czerwone kwiaty. Po powitaniu został odśpiewany Hymn Państwowy, a następnie odczytano Apel Pamięci, w którym oddano hołd tym wszystkim, którzy walczyli i zginęli w walce o wolność Rzeczypospolitej Polskiej. Podczas oficjalnej części uroczystości wartę pełnili uczniowie z LO w Kołaczycach - Związek Strzelecki STRZELEC im. Józefa Piłsudskiego.

Po zakończonym apelu Gospodarz Powiatu wraz z Wójtem Gminy Brzyska oraz Radnymi Rady Powiatu złożyli kwiaty oraz znicz pod tablicą upamiętniającą Żołnierzy AK.

Następnie Adam Pawluś – Starosta Jasielski wygłosił przemówienie, w którym przedstawił krótką historię rozbiorów Polski oraz zwrócił się do zgromadzonych uczniów słowami:

„Bardzo dziękuje, że jest tutaj dziś z nami tyle młodzieży i że po raz kolejny spotykamy się na tym wzgórzu, na którym czujemy się wolni, jesteśmy bliżej nieba, prosimy o dar pokoju, o błogosławieństwo dla Nas wszystkich i dla Naszej Ojczyzny oraz oddajemy cześć i chwałę bohaterom, którzy polegli za Naszą Niepodległość. Dzisiaj dzięki m.in. Ojcu Świętemu i Wielkiemu Ruchowi Społecznemu - Solidarność, którego ja również byłem uczestnikiem, mamy wywalczoną Niepodległość”.

Na koniec Gospodarz Powiatu podziękował kapłanom za sprawowanie najświętszej ofiary a wszystkim wychowawcom i dyrektorom za przygotowanie tej pięknej uroczystości. Zaprosił także do wspólnego świętowania obchodów Narodowego Święta Niepodległości poprzez uczestnictwo w organizowanym przez powiat jasielski przemarszu ulicami miasta i złożeniu kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza jak również poprzez wywieszanie na swoich domach flagi państwowej symbolizującej suwerenność naszego państwa.

Po zakończeniu części oficjalnej nastąpił koncert pieśni patriotycznych w  wykonaniu uczniów jasielskich szkół ponadpodstawowych.

W wydarzeniu wzięli udział: Adam Pawluś – Starosta Jasielski, Jan Muzyka – Etatowy Członek Zarządu Powiatu Jasielskiego, Sławomir Madejczyk – Radny Rady Powiatu w Jaśle, Rafał Papciak – Wójt Gminy Brzyska, ks. kanonik Gerard Stanula – kustosz Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju na Górze Liwocz, ks. Rafał Kłos – katecheta, Andrzej Papciak – Naczelnik Wydziału Edukacji w Jaśle, Monika Gustek – Zastępca Naczelnika Wydziału Edukacji w Jaśle, Monika Niziołek – Inspektor Wydziału Pozyskiwania Funduszy, Promocji i  Spraw Społecznych, dyrektorzy szkół ponadpodstawowych i placówek Powiatu Jasielskiego, Gminy Brzyska i Gminy Brzostek wraz z uczniami.

XIII Powiatowy Pieszy Rajd Niepodległości

XIII Powiatowy Pieszy Rajd Niepodległości

XIII Powiatowy Pieszy Rajd Niepodległości

XIII Powiatowy Pieszy Rajd Niepodległości

XIII Powiatowy Pieszy Rajd Niepodległości

XIII Powiatowy Pieszy Rajd Niepodległości

XIII Powiatowy Pieszy Rajd Niepodległości

XIII Powiatowy Pieszy Rajd Niepodległości

XIII Powiatowy Pieszy Rajd Niepodległości

Liczba odsłon: 1266


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~As  |  sobota, 11 listopada 2023 15:47
Pierwszy raz od bardzo dawna nie organizatorzy fajerwerkowego sylwestra razem.
#2  ~kom  |  sobota, 11 listopada 2023 08:57
Starosta Pawluś to prawdziwy patriota.
#3  ~Rajd  |  sobota, 11 listopada 2023 08:06
Pyszne bułeczki i kielbaski rozdawali na rajdzie i gorące herbatkę
Pycha
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Dziesiątki osób na szlaku z Folusza na Magurę Wątkowską
25 lutego 2024
W otulinie Magurskiego Parku Narodowego leży wieś Folusz. Miejsce te jest odwiedzane przez turyst&oa..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2024