niedziela, 26 czerwca 2022, imieniny: Jan, Jeremiasz
Artykuły
O pięknie liryki węgierskiej – spotkanie autorskie z Péterem Erőssem
07 maja 2022 | Dział: Kultura i przegląd prasy | Region: Miasto Jasło

10 maja 2022 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle i Jasielski Dom Kultury zapraszają na spotkanie z Péterem Erőssem, Węgrem, jaślaninem, autorem wyboru i przekładu „Antologii poezji węgierskiej”. Porozmawiamy o liryce węgierskiej, oraz jej rytmie i melodii urzekających zarówno w oryginale, jak i w polskim tłumaczeniu.

Péter Erőss – od 50 lat związany z Polską i Jasłem więzami rodzinnymi i pracą zawodową, tłumacz, konsultant i przewodnik wspierający Polaków w poznawaniu Węgier, a Węgrów w odkrywaniu piękna Podkarpacia. Z wykształcenia inżynier leśnictwa, posiada szerokie zainteresowania historyczne i językowe, pisze wiersze, a w ostatnich latach jego zamierzeniem stało się przetłumaczenie na język polski mało znanych i dotychczas nietłumaczonych utworów poetów węgierskich z XIX i XX wieku. Zamierzenie to zrealizował z niezwykłą pasją, starannością i wrażliwością, o czym będzie okazja przekonać się w rozmowie z Autorem.

O pięknie poezji oraz o polsko-węgierskich mostach porozmawiamy łącząc dwa cykle – „Świat literatury, literatura świata” realizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle i Klub Ludzi z Pasją realizowany przez Jasielski Dom Kultury. Spotkanie wpisuje się również w XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek obchodzony w tym roku pod hasłem „Biblioteka – świat w jednym miejscu”.

Serdecznie zapraszamy – wtorek 10 maja, godz. 17:00, sala multimedialna JDK. Wstęp wolny.

MBP, JDK

Liczba odsłon: 476


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Mundurowi z Tarnowa nagrali krótki film o bohaterskim żołnierzu z Jasielszczyzny
25 czerwca 2022
Uczniowie XVI Liceum Ogólnokształc ącego im. Armii Krajowej w Tarnowie w składzie Kacper Jedyn..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2022