niedziela, 26 czerwca 2022, imieniny: Jan, Jeremiasz
Artykuły
Rodzaje pomp ciepła
28 kwietnia 2022 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

meta:

title: Pompy Ciepła - Rodzaje Pomp Ciepła

 

description: Jakie są rodzaje pomp ciepła Rodzaje i charakterystyka pomp ciepła Ekologiczne rozwiązanie dla Twojego domu - pompy ciepła. Przeczytaj poradnik!

Czy wiesz, że pompy ciepła od pewnego czasu są bardzo chętnie wybierane? Urządzenia te, przypominające niewielką lodówkę świetnie sprawdzają się w ogrzewaniu domu, czy podgrzewaniu wody. W tym poradniku sprawdzimy, jakie są rodzaje pomp ciepła, czym się one charakteryzują, jakie są pomiędzy nimi różnice użytkowe, i inne.

Jeżeli zatem chcesz dowiedzieć się więcej o pompach ciepła, dobrze trafiłeś! Przeczytaj poradnik już teraz.

Czym są pompy ciepła

Zanim przejdziemy do kwestii rodzajów pomp ciepła, warto sprawdzić, czym właściwie są te urządzenia. Otóż pompami ciepła nazywa się urządzenia grzewcze, które co ciekawe, nie produkują energii. Co więcej, do ich działania niepotrzebny jest im proces spalania. Co za tym idzie, urządzenia te nie generują kurzu, spalin, czy jakichkolwiek innych ubocznych efektów. Pompy ciepła działają dzięki energii, która zgromadzona jest w środowisku naturalnym. Głównie mowa o energii pochodzącej z wody, powietrza, czy gruntu.

Omawiane urządzenia, dzięki temu, że wykorzystują odpowiednie procesy termodynamiczne, są w stanie przetwarzać energię pierwotną, która kolejno dostarczana jest do instalacji grzewczych. Jednak, aby doszło do wymienionego procesu, wymagane jest zasilanie. Najczęściej prądu elektrycznego, chociaż istnieją też takie, które są zasilane gazem, lub olejem.

Podsumowując, korzystanie z pomp ciepła jest nie tylko niezwykle ekonomicznym rozwiązaniem, ale również tanim. Korzystamy z darmowych źródeł energii, a teoretycznie płacimy jedynie za ich transport, za który odpowiada prąd.

Ponadto, w domu nie musimy posiadać kotłowni, czy specjalnego miejsca do przechowywania materiału na opał.

Pompa ciepła - rodzaje

Jak zdążyliśmy się już dowiedzieć, pompy ciepła są nowoczesnymi urządzeniami, wykorzystującymi energię odnawialną. Co ciekawe, można zaplanować ich montaż już na etapie budowy domu, jak i w budynku, który jest już zamieszkały.

Pompy ciepła można podzielić ze względu na rodzaje źródeł energii, z których korzystają. Dlatego, można wymienić głównie:

        pompy wodne,

        pompy gruntowe,

        pompy powietrzne

Jak zapewne można się domyślić, pompy wodne pozyskują energię z wody, pompy gruntowe z gruntu, natomiast powietrzne z powietrza. Poniżej znajdziesz wyjaśnienie dla każdej z wymienionych rodzajów pomp ciepła.

Wodna pompa ciepła

Pompa ciepła, korzystająca z wody, charakteryzuje się wysoką wydajnością energetyczną. Co więcej, można wręcz powiedzieć, że jedną z najwyższych względem pozostałych urządzeń. Źródłem, jest płynąca ciepła woda. Takie urządzenie, może być jedynym źródłem ogrzewania dla domu. Zasilana może być oczywiście za pomocą energii elektrycznej, jak również za pomocą gazu, a czasami nawet oleju. Koszty takiej pompy ciepła są stosunkowo wysokie.

Gruntowa pompa ciepła

Chętnie wybierana, najczęściej do budynków nowopowstałych. Za źródło ciepła, uważa się grunt. Co ważne, urządzenie to, może być wykorzystywane zarówno do dostarczania ciepła odnośnie obiegu grzewczego, jak również do domowego zbiornika ciepłej wody użytkowej. Urządzenie to może stanowić jedyne źródło ogrzewania dla domu. Wadą jest, że kiedy zastosuje się wymiennik poziomy, potrzebna jest duża powierzchnia działki. Jeżeli natomiast zdecydujemy się na sondy pionowe, wiercenia muszą zostać wykonane dosyć głęboko, bo na odległość około nawet 100 metrów.

Powietrzna pompa ciepła

Źródłem ciepła takiego urządzenia jest powietrze. Powietrzne pompy ciepła zyskują coraz bardziej na popularności, m.in. dzięki temu, że nie niosą za sobą wysokich kosztów instalacji. Pompy te, dzielą się na rodzaj powietrze-powietrze, jak również powietrze-woda. Pierwszy rodzaj charakteryzuje to, że transport ciepła odbywa się do wewnątrz. Drugi natomiast to, że ciepło zostaje przetransportowane do zbiornika z ciepłą wodą, jak i obiegu grzewczego. Urządzenia te można wykorzystać w każdych warunkach.

Warto jednak wiedzieć o tym, że powietrzna pompa ciepła wymaga urządzeń wspomagających. Chodzi o dodatkowe źródło ogrzewania domu, które będzie nie tylko wspomagało powietrzną pompę ciepła, ale też będzie mogło zastąpić ją kiedy różnice temperatur na zewnątrz i wewnątrz będą znaczące. Dobrym rozwiązaniem jest zestawienie omawianego urządzenia wraz z układami niskotemperaturowymi. Do takich zalicza się np. ogrzewanie podłogowe.

Ciekawostka

Szukając pomp ciepła, pewnie natraficie na informacje na temat pomp hybrydowych. Są to ciekawe urządzenia, które charakteryzują się zarówno wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych, jak też tradycyjnych.

Sposób działania

Ogólnie uznaje się, że sam mechanizm działania każdego z wymienionych rodzajów pomp ciepła jest całkiem podobny. Głównie ze względu na popularne zjawisko, związane z gazami. Otóż chodzi o to, że kiedy dojdzie do sprężenia gazu, jego temperatura będzie wzrastać. Jeżeli zaś zaistnieje zjawisko rozprężenia gazu, dojdzie do pochłonięcia dużej ilości ciepła znajdującej się w otoczeniu.

Za bardzo ważny element omawianych urządzeń, uważa się sprężarkę. Sprawia ona, że czynnik grzewczy może krążyć wewnątrz pompy ciepła. Można to wytłumaczyć w ten sposób, że kiedy gaz zacznie parować, ciepło zostanie odebrane z otoczenia i przy zjawisku skraplania przekazane do instalacji. Mówiąc inaczej, pompy ciepła to urządzenia, które wymuszają przepływ z obszaru charakteryzującego się niższą temperaturą, do obszaru, który charakteryzuje się wyższą temperaturą.

Warto wiedzieć także nieco, na temat parametrów urządzeń. Otóż głównie dwa, uchodzą za bardzo ważne i są nimi:

1.       COP - odpowiedzialny jest za określanie stosunku ilości ciepła dostarczanego do ilości energii, która zużyta została podczas pracy. Rozumiemy to w ten sposób, że im wyższy będzie współczynnik, tym dane urządzenia będzie ekonomiczniejsze w eksploatacji.

2.       SCOP - odpowiedzialny jest za określanie stosunku potrzebnej energii cieplnej do ogrzewania budynku względem energii elektrycznej, która przez cały sezon została zużyta przez pompę.

Zanim zdecydujesz się na pompę ciepła, poznaj jej główne zalety

W Polsce urządzenia te, z roku na rok zyskują coraz bardziej na popularności, tym bardziej aktualnie, kiedy stawia się mocny nacisk na ekologię. Za granicą jednak są popularne już od dawna i równie długo chętnie wybierane do domów. Ludzie doceniają wiele zalet, jakie niosą za sobą pompy ciepła. Nic w tym dziwnego, gdyż urządzenia te są bardzo zaawansowane i stale unowocześniane, w dodatku najprawdopodobniej stanowią przyszłość odnośnie ogrzewania.

Pompy ciepła i ich zalety

        energia, która jest darmowa i pochodzi z gruntu, wody, oraz powietrza,

        bardzo skuteczne działanie, nawet przy bardzo niekorzystnych warunkach zewnętrznych,

        wysoka żywotność,

        bardzo dobra jakość urządzeń,

        prosta i intuicyjna obsługa,

        wybór pompy ciepła powietrze, woda, czy grunt na etapie budowy domu, zwalnia z konieczności budowy komina,

        pompy można zestawić z ogrzewaniem podłogowym,

        ekologia, w postaci braku emisji zanieczyszczeń do środowiska.

Pompa ciepła i jej sterowanie

Wszystkie rodzaje pomp ciepła mogą być zarządzane przez wykorzystanie sterowników. Są to urządzenia, które pomagają osiągnąć wysoką sprawność samej pompy, jak również osiągnąć wysoki komfort cieplny. Urządzenia posiadają wyświetlacze, które wskazują bardzo dużo przydatnych informacji.

Instalacja pompy w domu

Jeżeli stawiamy na odnawialne źródła energii, powinniśmy się zastanowić nad zainstalowaniem pompy ciepła. Najprostszym sposobem jest zaprojektowanie montażu pompy jeszcze na etapie budowy domu. Pozwoli to zaoszczędzić wielu przeróbek, jakie być może trzeba będzie wykonać.

Co w sytuacji, jeśli posiadamy już dom z wykorzystaniem klasycznej instalacji grzewczej, a chcielibyśmy przesiąść się na pompy ciepła? Otóż istnieje kilka rozwiązań, lecz każde poprzedzone będzie dość sporymi kosztami.

Jednym z rozwiązań jest zastosowanie pompy ciepła powietrze-woda, która nie wymaga prac zmiennych związanych z wykonaniem źródła dolnego. Ponadto urządzenie takie, może odbierać ciepło z powietrza, nawet wtedy, gdy temperatura na zewnątrz wynosi około -20 stopni. Pompa ciepła powietrze-woda może dodatkowo współpracować np. z kotłem gazowym.

Pamiętajmy także o niektórych kwestiach takich jak:

        Najlepiej, aby dom, w którym zamontowana została pompa ciepła, spełniał standardy związane z budownictwem energooszczędnym. Wszystko po to, aby było wydajnie.

        Mając małą działkę, można zdecydować się na wybór urządzenia typu powietrze-woda, z uwagi na brak przymusu montażu wymiennika gruntowego, który potrzebuje dużej ilości miejsca.

        Dobieraj rozwiązania indywidualne dla swojego budynku. Wtedy będzie najbardziej wydajnie.

I inne. Jak widać montaż pompy ciepła w budynku, który dotąd korzystał z innych źródeł energii, jest oczywiście możliwy. Lecz wszystko poprzedzone musi zostać odpowiednimi przeróbkami samego budynku, jak również projektami itp. Jeżeli interesuje Cię montaż pompy ciepła możesz skorzystać z pomocy firmy Hydrastudnie, która wykonuje m.in. odwierty pod pompy ciepła. Pamiętaj, że pomoc specjalistów w tym temacie jest niezwykle ważna.

Inwestycja związana z montażem pomp ciepła, na pewno nie będzie niska, zatem warto do sprawy podejść naprawdę fachowo i wszystko wykonać z dbaniem o najmniejsze szczegóły.

Podsumowanie

Powietrzna pompa ciepła, wodna, czy gruntowa, każda z nich korzysta z energii odnawialnej i jest bardzo nowoczesnym jak i ekologicznym rozwiązaniem. Nie skłamiemy, jeżeli powiemy, że jest to również ekonomiczne rozwiązanie. Pamiętaj jednak, że każde z tych urządzeń ma inną charakterystykę. Czy już wiesz jaką pompę ciepła wybierzesz?

Artykuł sponsorowany

Liczba odsłon: 609


Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Mundurowi z Tarnowa nagrali krótki film o bohaterskim żołnierzu z Jasielszczyzny
25 czerwca 2022
Uczniowie XVI Liceum Ogólnokształc ącego im. Armii Krajowej w Tarnowie w składzie Kacper Jedyn..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2022