wtorek, 24 maja 2022, imieniny: Estera, Jan
Artykuły
Nagrody Miasta Jasła w zakresie kultury wręczone
17 stycznia 2022 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

Dorota Kamińska, Ewa Kusiak, Antoni Bolek, Maciej Wulw oraz śp. Jacek Smolik otrzymali Nagrody Miasta Jasła w zakresie kultury przyzwane za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i naukowej. Nagrody Kapituła konkursowa przyznała je jeszcze w listopadzie ubiegłego roku, wręczenie natomiast odbyło się 15 stycznia w Jasielskim Domu Kultury, podczas koncertu finałowego „Na nutę kantyczek”.

Nagrody przyznawane są od 2001 r., a otrzymują je twórcy i animatorzy kultury związani ze środowiskiem jasielskim, za szczególne osiągnięcia artystyczne i naukowe oraz za wyróżniające się dokonania na rzecz upowszechniania i ochrony kultury. W roku 2021 otrzymali je:

• Ewa Kusiak to wieloletnia instruktor plastyki i najstarszy stażem pracownik w JDK. Pod opieką plastyczną miała dotychczas ponad tysiąc młodych mieszkańców Jasła i okolic. W pracy zawodowej odpowiedzialna jest również za współpracę z rękodzielnikami z regionu. Otrzymała nagrodę „za zaangażowanie w życie artystyczne miasta i regionu, za rozbudowywanie pasji plastycznych wśród dzieci, młodzieży i dorosłych oraz pracę na rzecz upowszechniania kultury lokalnej”.

• Dorota Kamińska to wieloletni pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, od 25 lat dba o to by jaślanie i mieszkańcy regionu mieli jak najlepszy dostęp do książek i innych zbiorów, których potrzebują do nauki, pracy, rozwijania pasji czy zainteresowań. Nagroda „za wieloletnie zaangażowanie w upowszechnianie dziedzictwa kulturowego Jasła poprzez gromadzenie i opracowywanie zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, za nieustanną dbałość o jakość usług czytelniczych i ich dostępność dla mieszkańców oraz za odpowiadanie na potrzeby czytelników”.

• Antoni Bolek to najbardziej charakterystyczny lokalny twórca ludowy w regionie, laureat licznych Biennale sztuki ludowej i nieprofesjonalnej. Ofiarodawca wielu cennych prac dla Muzeum Regionalnego w Jaśle. Jego twórczość obrazuje niezwykły talent i szeroki zakres działań, wykorzystywanych technik i metod. Inspiracją dla twórcy jest kultura szeroko rozumianego Pogórza. Nagroda za „aktywną działalność twórczą na polu upowszechniania niematerialnego dziedzictwa kulturowego regionu jasielskiego. W 2021 r. twórca przekazał Muzeum nieznany dotąd zbiór swoich prac malarskich: pasteli, akwareli i grafik oraz szkiców”.

• Maciej Wulw od 25 lat prowadzi klasę gry na skrzypcach w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Jaśle. Ukończył studia podyplomowe w specjalności: skrzypce barokowe, członek zespołu instrumentów historycznych: „Risonanza”. Współpracował z takimi orkiestrami jak: Sinfonietta Cracovia, Capella Cracoviensis, Cracovia Danza i wiele innych, nagrywał dla Polskiego Radia Kraków, Katowice i Rzeszów. Nagroda „za zaangażowanie w życie artystyczne miasta i regionu oraz pracę na rzecz upowszechniania kultury muzycznej wśród dzieci i młodzieży oraz lokalnej społeczności.”

• śp. Jacek Smolik wieloletni instruktor Związku Harcerstwa Polskiego w stopniu harcmistrza, wieloletni komendant I Szczepu Orląt działającego przy Szkole Podstawowej nr 1 w Jaśle. W swojej pracy instruktorskiej wychował wiele pokoleń harcerek i harcerzy. Aktywny działacz i społecznik, który szczególnie dbał o rozwój tożsamości młodych ludzi oraz przywiązania do tradycji i kultury. Nagroda „za zaangażowanie w liczne wydarzenia społeczne i kulturalne, pobudzanie mieszkańców do aktywnego udziału w życiu naszej „małej ojczyzny” oraz za kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postaw patriotycznych służących identyfikacji narodowej i kulturowej”.

Relację z wręczenia nagród będzie można obejrzeć w najbliższym programie informacyjnym Urzędu Miasta w Jaśle. Więcej informacji dotyczących nagród w zakresie kultury oraz lista nagrodzonych od 2012 roku osób znajduje się pod linkiem: https://um.jaslo.pl/pl/nagrody-miasta-jasla-w-zakresie-kultury/

Dodatkowo podczas uroczystości wręczono statuetki „Mecenasów Kultury”, ustanowione w 2003 r. dla uhonorowania przedstawicieli środowisk gospodarczych i biznesowych wspierających jasielską kulturę. Trafiły one do: Sieci Sklepów MPM – Maria Kokoczka i Mirosław Prucnal, LOTOS Infrastruktura S.A. – spółki grupy kapitałowej LOTOS działającej na terenie Jasła oraz jasielskiego oddziału Toyoty.

Urząd Miasta w Jaśle

Liczba odsłon: 2347


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~Jola  |  wtorek, 18 stycznia 2022 15:20
Od bardzo wielu lat jestem czytelniczkom Jasielskiej Biblioteki.Jakoś nie widziałam nigdy tej Pani przy wypożyczaniu książek.Nie wiem dlaczego inne pracownice Biblioteki nie są honorowane takimi wyróżnieniami,ale na pewno bardziej zasługują na nagrody niż ta Pani.Widzę jak uwijają się inne panie w bibliotece przy wypożyczaniu i innych czynnościach nie zawsze bibliotekarskich podczas pracy.Biblioteka pracuje do 18.00 a tej pani nigdy po południu nie widziałam w bibliotece.Może ci,którzy decydują o przyznawaniu nagród wezmą to pod uwagę.Chyba,że tutaj liczą się zasługi dla OO Franciszkanów?
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Praca dorywcza Jasło - gdzie szukać zatrudnienia?
23 maja 2022
Czy w niedużym mieście na Podkarpaciu można znaleźć pracę dodatkową? Jeśli mieszkasz w Jaśle, nie bę..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2022