wtorek, 24 maja 2022, imieniny: Estera, Jan
Artykuły
W Święcanach powstało aktywne przejście dla pieszych
15 stycznia 2022 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

W 2021 roku wybudowano siedem przejść w ciągu dróg powiatowych. Jedno z nich powstało na drodze powiatowej Święcany – gr. wojew. – Szerzyny w miejscowości Święcany, przy szkole podstawowej. Dzisiaj, tj. 14 stycznia 2022 r. uroczyście oddano je do użytkowania. Kosztowało prawie 230 tys. zł.

W 2021 r. na terenie Powiatu Jasielskiego wybudowano siedem przejść dla pieszych za łączną kwotę 1 147 789 zł, przy dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w wysokości 849 920 zł oraz wsparciu finansowym gmin kwotą 90 245 zł.

Przy czym budowa przejścia dla pieszych w ciągu drogi powiatowej Nr 1827R Święcany - gr. wojew. - Szerzyny w miejscowości Święcany kosztowała 227 720 zł. Gmina Skołyszyn dofinansowała zadanie kwotą 10 000 zł.          

W ramach prac nie tylko wybudowano nowe przejście dla pieszych, ale także zamontowano pasy wibracyjno – akustyczne, oświetlenie uliczne (lampy hybrydowe) oraz radarowy wyświetlacz prędkości.

A wszystko to dla zwiększenia bezpieczeństwa pieszych, dlatego przejście to zlokalizowane jest w pobliżu szkoły, gdzie kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność.

Progi akustyczne, tj. poprzeczne linie koloru czerwonego o szerokości 12 cm, umieszczone w poprzek jezdni, mają za zadanie spowolnienie ruchu pojazdów poprzez efekt wibracyjno-akustyczny przed miejscem wymagającym ograniczenia prędkości.

Wbudowany w tablice LED radar mikrofalowy dokonuje pomiaru prędkości jadących samochodów i wyświetla jej wartość. Przekroczenie dozwolonej prędkości sygnalizowane jest pulsującym czerwonym napisem ZWOLNIJ. Wyświetlany jest również komunikat informujący o grożącym mandacie wraz z punktami karnymi. Kierowca jadący zgodnie z przepisami nagrodzony zostaje zielonym komunikatem DZIĘKUJĘ. Odczytu statystyk oraz ich analizy dokonuje dołączona aplikacja komputerowa.

Radarowy wyświetlacz prędkości jest zasilany energią słoneczną i w sezonie zimowym jest ustawiony na tryb zimowy, co nie generuje dodatkowych kosztów.

W uroczystym oddaniu do użytkowania przejścia w Święcanach udział wzięli: Marta Grzyb – asystent Posła do Parlamentu Europejskiego Bogdana Rzońcy, Wojciech Zając – Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Adam Pawluś – Starosta Jasielski, Jan Muzyka – Członek Zarządu Powiatu w Jaśle, Anna Nigborowicz – Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu w Jaśle, Bogusław Kręcisz - Wójt Gminy Skołyszyn, Stanisława Nigborowicz – Radna Rady Gminy Skołyszyn, Katarzyna Kaszowicz - Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Jaśle,  Zbigniew Abratowski – Inspektor Nadzoru w PZD, Janusz Pacher – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Jaśle, Katarzyna Pyzik – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Święcanach oraz Sławomir Kędzior – sołtys wsi Święcany.

Zrealizowane inwestycje miały na celu nie tylko poprawę bezpieczeństwa ruchu pieszych na przejściach i w ich pobliżu, ale przede wszystkim poprawę jakości życia mieszkańców.

Starosta Jasielski Adam Pawluś podziękował parlamentarzystom, rządowi i Wojewodzie Podkarpackiemu za przyznane środki. Podkreślił, że w roku bieżącym Zarząd Powiatu zamierza kontynuować realizację kolejnych przejść, aby poprawić bezpieczeństwo pieszych i podróżujących drogami powiatowymi.

Powiat Jasło 

 

Liczba odsłon: 3759


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~Tomek  |  wtorek, 18 stycznia 2022 16:53
Pan Pacher to idealny kandydat na wójta Gminy Skołyszyn. Już w przyszłym roku wybory.
#2  ~Anka  |  poniedziałek, 17 stycznia 2022 13:32
Przypominam, że żeby otworzyć to trzeba środki pozyskać i wykonać, brawo ekipa Pawlusia, nie oglądać się na hamulcowych !
#3  ~Trex  |  niedziela, 16 stycznia 2022 20:43
Pan dyr. Pacher to mam nadzieję że był prywatnie lub na urlopie w tym dniu bo jeśli nie to w jakim charakterze tam występował?
Urząd Pracy to chyba przejść dla pieszych nie ma w swoich kompetencjach?
#4  ~Sieka  |  niedziela, 16 stycznia 2022 20:39
Żenada.Kiedy to się wreszcie skończy? Przejście dla pieszych a uroczystości jakby autostradę dookoła Polski odbierali.
Nadziwić się nie mogę co trzeba mieć w łebie żeby taką szopkę odstawiać. Czy wy nie wiecie,nikt wam nie mówi że to co z tymi odbiorami na każdym kroku robicie to jest żenada i obciach.
#5  ~mieszczanin  |  niedziela, 16 stycznia 2022 18:57
A w Jaśle są już od dawna.
#6  ~Pawluś 20 tys/m-c  |  niedziela, 16 stycznia 2022 14:23
Ależ oni potrafią rozpieprzać pieniądze.
Wybudowano nowe przejście dla pieszych - pomalowali asfalt czerwoną farbą. Nawet spękania asfaltu widać na zdjęciu. Ćwierć miliona. Rany Boskie !!!
#7  ~wyborca  |  niedziela, 16 stycznia 2022 13:01
Dlaczego zabrakło Pani Poseł Marii Kurowskiej?
#8  ~Jan  |  niedziela, 16 stycznia 2022 11:56
Ja pierdu... w tygodniu będą studzienki kanalizacyjne oddawać do użytkowania... Parodia...
#9  ~Realista!  |  niedziela, 16 stycznia 2022 11:29
I znowu lans lokalnej władzy. Przecież to jest zwykłe przejście dla pieszych, a wy ze świtą honorową odtrąbiacie
lokalny sukces inwestycyjny. Brak jeszcze lokalnego proboszcza na pokropek, ale widocznie uznał, że do takiego
marginalnego epizod nie warto się ośmieszać. CZY WYŚCIE W TYM STAROSTWIE NA PUNKCIE BLICHTRU I LANSU
OSZALELI!!!!!????? .... OPAMIĘTAJCIE SIĘ...!!!!!!!!


#10  ~nikt  |  niedziela, 16 stycznia 2022 10:42
Adam Pawluś potrafi, a co robi się w Jaśle. Ciemne ulice, oświetlenie do wymiany, itd/
#11  ~QQ  |  niedziela, 16 stycznia 2022 10:25
MIŚ - inwestycja na miarę naszych możliwości.
Pytam dlaczego nie było czarnoksiężnika?
Nie pokropione to szatana.
Jaki to ma związek z urzędem pracy nasuwa się następne pytanie?
Gość był na urlopie w tym czasie czy w delegacji? Ktoś to sprawdzi.
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Praca dorywcza Jasło - gdzie szukać zatrudnienia?
23 maja 2022
Czy w niedużym mieście na Podkarpaciu można znaleźć pracę dodatkową? Jeśli mieszkasz w Jaśle, nie bę..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2022