Policja wyjaśnia co działo się w Domu Pomocy Społecznej w Foluszu? Sprawa nie jest zamiatana pod dywan
01 stycznia 2022 |
Dział: Wiadomości |
Region: Miasto Jasło
Radny Rady Powiatu w Jaśle Jan Urban złożył interpelacje w sprawie nieprawidłowości i działań na szkodę pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Foluszu przez pracowników, bądź pracownika tamtejszej placówki.

Jan Urban - radny Rady Powiatu w Jaśle
O co pytał radny Jan Urban
- Czy i kiedy wysłał Pan służby kontroli wewnętrznej, aby z pozycji organu prowadzącego jakim jest Powiat Jasielski, sprawdzić zaistniały w tamtejszej placówce fakt?
- Jakie są prowadzone w tym momencie działania. Bardzo proszę, aby w tym momencie powiedział Pan, czy jest Panu znana sytuacja związana z działaniem na szkodę pensjonariuszy DPS-u przez pracowników i czy została skierowana tam kontrola wewnętrzna celem wyjaśnienia zaistniałej sytuacji?
Radny Jan Urban podczas obrad Sesji, nie uzyskał od starosty ustnych informacji na zadane pytania.
To jest właśnie prawdziwy obraz zamiatania spraw pod dywan - mówił na Sesji radny Jan Urban.

kom. Piotr Wojtunik
Co w sprawie DPS mówi Policja
W odpowiedzi na e-maila informuję, że policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KPP w Jaśle, aktualnie prowadzą dwa postępowanie przygotowawcze w sprawie zaistnienia przestępstw określonych w art. 286 § 1 kk, 284 § 1 kk i 270 § 1 kk oraz art. 231 § 1 kk. Jak dotąd w ramach realizowanych czynności procesowych nie wydawano postanowień o przedstawieniu zarzutów konkretnym osobom. Śledczy nadal gromadzą materiał dowodowy i przesłuchują świadków - poinformował nas Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Jaśle kom. Piotr Wojtunik.

Karol Adamski - dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Foluszu
- Na chwilę obecną w dalszym ciągu prowadzone jest postępowanie wyjaśniające przez Komendę Powiatową Policji w Jaśle i do czasu jego zakończenia nie będą udzielane informacje w sprawie - poinformował nas Karol Adamski, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Foluszu.
Jakie zarzuty mogą być ewentualnie przedstawione pracownikom Domu Pomocy Społecznej w Foluszu
Art. 231 kk- Nadużycie uprawnień przez funkcjonariusza
§ 1.
Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2.
Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
Art. 270 kk - Fałszerstwo materialne
§ 1.
Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Art. 284 kk - Przywłaszczenie
§ 1.
Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2.
Kto przywłaszcza sobie powierzoną mu rzecz ruchomą,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Art. 286 kk - Oszustwo
§ 1.
Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Z naszych ustaleń wynika, że osoba podejrzewana o poświadczenie nieprawdy w dokumentach i przywłaszczenie mienia pensjonariuszy, została przeniesiona na inne stanowisko i w dalszym ciągu pracuje w DPS w Foluszu.
Red.
Że pracownik lub pracownicy podejrzani są o takie czyny powinien ich dyrektor zawiesić w obowiązkach
A nie przenosić na inne stanowiska. Jak jest np w policji policjant jak jest podejrzany odrazu zostaje zawieszony do wyjaśnienia sprawy a nie przenoszony np z drogówki do np prewencji i nie broń mi tu dyrektora