niedziela, 14 sierpnia 2022, imieniny: Alfred, Euzebiusz
Artykuły
Szkolny rajd SKTK po Gorcach pod hasłem „Gorczańska ośmiornica jesienią”
02 listopada 2021 | Dział: Kultura i przegląd prasy | Region: Miasto Jasło

Dnia 13 października 2021r. członkowie Szkolnego Koła Turystyczno-Krajoznawczego, działającego przy I LO w Jaśle, wzięli udział w XV Jesiennym Rajdzie po Gorcach pod hasłem „Gorczańska ośmiornica jesienią”.

Fot. Julia Godek i Sebastian Styczyński

O godzinie 7.00 czterdziestu sześciu uczniów, pod opieką Sebastiana Styczyńskiego, Gorgonii Trychty, ks. Łukasza Ślusarczyka, ks. Daniela Midury (przodownika PTTK) oraz Renaty Biegi (przewodniczki beskidzkiej PTTK), wyjechało do Tylmanowej, skąd wyruszyło na ponadtrzynastokilometrową wędrówkę. Pierwszy etap przebiegał drogą krzyżową (tylmanowską kalwarią) na wzgórze Baszta (540 m n.p.m.), malowniczo usytuowane nad doliną Dunajca. Kolejnych kilka kilometrów zielonym szlakiem turystycznym stanowiły podejścia pod szczyty jednego z siedmiu pasm masywu Gorców: Makowicę (857 m n.p.m.), Pasterski Wierch (1100 m n.p.m.) i Średni Groń (1201 m n.p.m.). 

Po drodze uczestnicy rajdu podziwiali urokliwe jesienne krajobrazy. Pogoda nie rozpieszczała, lecz nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło… Między Pasterskim Wierchem a Średnim Groniem można było zaobserwować pierwsze oznaki zimy –  bajecznie ośnieżone drzewa i łąki. W końcu grupa dotarła do bazy namiotowej SKPG Kraków na Lubaniu (1189 m n.p.m.) i na sam Lubań (1211 m n.p.m.), z dwudziestosiedmiometrową wieżą widokową. Niestety, z powodu mgły, nie udało się z niej obejrzeć panoramy Tatr, ale –  dzięki okresowym przejaśnieniom – na horyzoncie rysowały się szczyty Pienin i powierzchnia Zbiornika Czorsztyńskiego. Na wzgórzu nastąpił odpoczynek. Był czas, by się posilić, nabrać energii przed dalszą drogą. Powstało też pamiątkowe zdjęcie.

Fot. Julia Godek i Sebastian Styczyński

Po przerwie grupę czekało zejście, z krótkimi postojami, do Ochotnicy Dolnej przez Jaworzyny Ochotnickie (1088 m n.p.m.), Morgi (1037 m n.p.m.) oraz Dolinę Potoku Kudowskiego. 

Pokonanie całej trasy zajęło 5 godzin i 49 minut. Nie była ona łatwa. Zdarzały się wzloty i upadki (też w dosłownym tego słowa znaczeniu…). Na szczęście nikomu nic się nie stało, wszyscy wrócili do domów cało. Około 16.00 uczestnicy wyprawy dotarli na parking, gdzie czekał już autokar, a kilka godzin później zmęczeni, lecz usatysfakcjonowani, dojechali do Jasła.

Mimo mało optymistycznej prognozy pogody, peleryny i parasole okazały się w czasie wędrówki niepotrzebne. Udział w rajdzie pozwolił członkom SKTK na zdobycie nowych doświadczeń oraz pozostawił wiele miłych wspomnień. 

Julia Godek z kl. 2C I LO

z edukacją dziennikarską

 

Liczba odsłon: 1004


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2022