czwartek, 20 stycznia 2022, imieniny: Dobiegniew, Fabian
Artykuły
Ratujemy zabytki starego cmentarza
27 października 2021 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

Po raz kolejny, po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, w niedzielę 31 października i poniedziałek 1 listopada, odbędzie się kwesta na renowację zabytków starego cmentarza przy ul. Zielonej w Jaśle.

W tym roku Społeczny Komitet Ochrony i Renowacji Zabytków Cmentarza przy ul. Zielonej w Jaśle, który przy wsparciu Urzędu Miasta w Jaśle jest organizatorem kwesty, zaplanował zbiórkę datków na restaurację rzeźby figuralnej przedstawiającej Matkę Bożą Różańcową na grobie Heleny Mroczkowskiej. Rzeźba ta, która pochodzi z początku XX w., wykonana jest z piaskowca pińczowskiego i posadowiona jest na cokole w formie stosu kamieni, z czytelnymi motywami roślinnymi. 

Warto przypomnieć, że na terenie miasta, dzięki współpracy ze Społecznym Komitetem Ochrony i Renowacji Zabytków Cmentarza przy ul. Zielonej w Jaśle, Podkarpackim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków oraz Urzędem Marszałkowskim, udało się w latach 2010-2020 wykonać prace remontowo-konserwatorskie o łącznej wartości ponad 600 tys. zł. W sumie odrestaurowanych zostało ponad 30 obiektów. 

Natomiast w zeszłym roku, z pieniędzy zebranych podczas kwesty elektronicznej (3 285 zł), wsparcia Fundacji Lotos (5 tys. zł) oraz Miasta Jasła (11 700 zł) wyremontowano rzeźbę figuralną św. Antoniego Padewskiego z dzieciątkiem Jezus.

Wpłaty można dokonywać również na konto:  Społeczny Komitet Ochrony i Renowacji Zabytków Cmentarza przy ul. Zielonej w Jaśle, Bank Spółdzielczy Oddział w Jaśle, nr konta: 17 8627 1011 2001 0030 3895 0001.

Organizatorzy

Liczba odsłon: 520


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Wsparcie dla osób w kwarantannie, starszych, samotnych, niepełnosprawnych
22 stycznia 2022
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaśle informuje, iż osoby przebywające w kwarantannie, a także o..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2022