środa, 01 grudnia 2021, imieniny: Długosz, Edmund
Artykuły
Obchody Światowego Dnia Sybiraka w Jaśle
18 września 2021 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

W dniu 17 września 2021 r. zorganizowano obchody  Światowego Dnia Sybiraka,  w 82 rocznicę napaści niemieckiej i sowieckiej na Polskę. Uroczystości rozpoczęły się Msza Świętą, którą sprawował  J.E. Edward Białogłowski - Biskup Pomocniczy Diecezji Rzeszowskiej  w asyście  Ks. Dziekana Zbigniewa  Irzyka  i Proboszcza Pawła  Sroki w  Sanktuarium Św. Antoniego Ojców Franciszkanów w Jaśle.

W uroczystości udział wzięli: Pani Alicja Zając – Senator RP, Bogdan Rzońca – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Adam Pawluś – Starosta Jasielski, Jan Muzyka- Członek Zarządu Powiatu Jasielskiego, Ryszard Pabian – Burmistrz Miasta Jasła, Henryk Motkowicz –Zastępca Wójta  Gminy Jasło, Dyrektorzy Jednostek Oświatowych, Przedstawiciele Policji, Wojska i Straży Miejskiej, Kompania Strzelców Zespołu Szkół w Trzcinicy, poczty sztandarowe reprezentujące szkoły i miasto, przedstawiciele Sybiraków.

Biskup w homilii wspominał o ofiarach napaści niemieckiej i sowieckiej na Polskę oraz wywózkę Polaków  na Sybir. Po Mszy Świętej Biskup Edward Białogłowski dokonał poświęcenia tablicy  upamiętniającej  ks. płk. Stanisława Matznera. Następnie  uczestnicy przeszli pod Pomnik Golgota Wschodu, gdzie odczytano apel poległych.

  Starosta Jasielski Adam Pawluśpodziękował firmie „Odnova” ze Spytkowic za ofiarowanie krzyża. Jego Ekscelencja Biskup Edward Białogłowski dokonał poświęcenia krzyża przy Pomniku Golgota Wschodu.

Dalsza część  uroczystości odbyła się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle. Na scenie wystąpił Pan Paweł Piekarczyk, artysta, który w swej twórczości podejmuje tematykę historyczną i patriotyczną.

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle i I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle oraz Chór Soli Deo przedstawili  historię zajęcia Polski przez Niemców oraz agresji Sowietów.

Po zakończeniu występów  Starosta Jasielski i Dyrektor szkoły podziękowali za uświetnienie swą obecnością uroczystości oraz za przygotowanie części artystycznej.

Powiat Jasło 

Liczba odsłon: 980


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~młody  |  niedziela, 19 września 2021 05:05
O, Europoseł ostrzyżony po modzie i młodzieżowemu, fryzurka jak się patrzy;)
#2  ~Igor  |  sobota, 18 września 2021 16:29
Komentarz nie na temat
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
KIEROWAŁ TIREM MAJĄC 3 PROMILE ALKOHOLU
30 listopada 2021
  Policjanci z Nowego Żmigrodu interweniowali wobec pijanego kierowcy tira. 34-letni obywatel ..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2021