niedziela, 29 maja 2022, imieniny: Bogusława, Maksymilian
Artykuły
„Rowerem przez pogranicze – przyroda, kultura i historia na dwóch kółkach”
11 czerwca 2021 | Dział: Kultura i przegląd prasy | Region: Miasto Jasło

Projekt oficjalnie się rozpoczął. W dniu 15 marca 2021 roku Magurski Park Narodowy podpisał ze Stowarzyszeniem Euroregion Karpacki Polska umowę o dofinansowanie nr INT/EK/KAR/1/IV/A/0258 na realizację mikroprojektu pt. "Rowerem przez pogranicze - przyroda, kultura i historia na dwóch kółkach" w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska - Słowacja 2014 - 2020.

Jeszcze w marcu wybrany został wykonawca prac remontowych krzyży na Nieznajowej, prace potrwają do końca czerwca. Udało się również przeprowadzić postępowanie i wybrać wykonawcę makiet - drewnianych modeli cerkwi, które ustawione zostaną na terenie Magurskiego Parku Narodowego. 

Wszelkie prace remontowe na terenie Nieznajowej zostały wstrzymane do 15 sierpnia, dlatego też remont krzyży, wykonanie małej architektury oraz montaż paneli interpretacyjnych wykonany zostanie po tym terminie.

Z końcem maja odbyło się spotkanie informacyjne przeznaczone dla instytucji i organizacji potencjalnie zainteresowanych szczegółami dotyczącymi projektu. W wydarzeniu zaplanowano uczestnictwo 50 osób. Zaproszenia wysłano m. in. do Starostwa Powiatowego w Jaśle i w Gorlicach, do Urzędów 7 Gmin obejmujących teren MPN, do lokalnych Stowarzyszeń i Fundacji, do Centrum Informacji Turystycznej w Dukli, w Gorlicach i w Jaśle. Zaproszono również przedstawicieli Stowarzyszenia Euroregion Karpacki Polska w Rzeszowie, Rady Naukowej Parku, przewodników PTTK, przedstawicieli obiektów kultury i historii, gospodarstw agroturystycznych. 

Spotkanie odbyło się online poprzez platformę zoom i trwało ok. 2 godzin. Prezentacje prelegentów przedstawiono poniżej:

 - Jacek Borek, pracownik Magurskiego Parku Narodowego, koordynator projektu, przedstawił najważniejsze informacje dotyczące projektu „Rowerem przez pogranicze - przyroda, kultura i historia na dwóch kółkach”;

 - Pavol Śpik - mieszkaniec Vysnej Polianki - opowiedział o szlakach rowerowych na Słowacji w województwie Preszowskim;

- Damian Nowak - pracownik Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów z Gorlic - przedstawił dzieje architektury cerkiewnej z obszaru środkowej Łemkowszczyzny a także  poruszył temat nazewnictwa niektórych miejscowości i szczytów w okolicy Magurskiego Parku Narodowego;

- Michał Szopa - Dyrektor MOSiR w Dukli - przedstawił informację na temat szlaków rowerowych przebiegających w okolicy Magurskiego Parku Narodowego. 

Powiat Jasło

Liczba odsłon: 854


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Będzie sprzęt dla OSP z terenu powiatu jasielskiego
28 maja 2022
27.05.2022 r. w Komendzie Powiatowej PSP w Jaśle odbyło się podpisanie umów na dofinansowanie..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2022