środa, 01 grudnia 2021, imieniny: Długosz, Edmund
Artykuły
Turystyczna wiosna z KK-T JDK i PTTK: Wiosenne uroki Pienin Spiskich
02 czerwca 2021 | Dział: Kultura i przegląd prasy | Region: Miasto Jasło

Druga w tym sezonie wycieczka autokarowa zorganizowana przez Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury i PTTK Oddział w Jaśle, skierowana była w Pieniny Spiskie tzw. Hombarki, czyli północną część Polskiego Spisza, niewielki lecz wyjątkowy zakątek, leżący w dolinach dwóch rzek: Białki i Dunajca.

Wczesnym rankiem, w sobotę, 29 maja br., grupa 39 turystów pod kierownictwem przewodnika Tomasza Wrony wyruszyła na pieniński szlak. Jako, że padający niemal od świtu deszcz nie ustępował, turyści - z nadzieją na rychłą poprawę aury - rozpoczęli wycieczkę od zwiedzania pawilonu Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego w Krościenku. Muzeum to pokazuje walory przyrodnicze, historyczne, krajobrazowe i kulturowe Pienin. Zwiedzający zapoznali się tu z różnymi pienińskimi gatunkami roślin i zwierząt, wyeksponowanymi w gablotach oraz pochylili nad szczegółową makietą Pienin, na której przewodnik wskazał trasę wycieczki.

Zwiedzanie pawilonu dobiegło końca, a deszcz wciąż padał. Pomimo to zapadła decyzja o kontynuowaniu wycieczki, zgodnie z przyjętym wcześniej planem. Na szlak grupa wyszła z miejscowości Łapsze Wyżne. Pierwszym punktem do zdobycia był niepozorny, bezleśny szczyt Grandeusa wyróżniający się z daleka potężnym masztem przekaźnika radiowo -telewizyjnego i telefonii komórkowej. Marsz nie trwał długo, ale podejście w deszczu po błotnistym zboczu było uciążliwe. Dalsza wędrówka prowadziła do Dursztyna - ciekawej wsi polskiego Spisza, z zachowaną w kilku miejscach charakterystyczną zabudową.

Realizując wyznaczony kierunek marszruty, piechurzy skierowali się na Żar - najwyższy szczyt Pienin Spiskich (883 m n.p.m.). W międzyczasie wypogodziło się, więc wędrówka przez rozległą zieloną dolinę pokrytą halami i otoczoną wzniesieniami, stała się przyjemnym wytchnieniem przed czekającym turystów wyzwaniem: pokonaniem ostrej stromizny prowadzącej na grzbiet Żaru. Ekstremalne podejście wymagało wspinaczki krok po kroku, po śliskim, błotnistym leśnym terenie, nierzadko na kolanach i na czworakach. Była to prawdziwa walka ze sobą samym i zdobywanym stokiem, ale warto było ponieść ten trud, gdyż przyjemność w postaci wspaniałej panoramy czekała już na początkowym odcinku ścieżki biegnącej grzbietem góry. Dalsza wędrówka była sielankowym spacerem. Z grzbietu podziwiano piękne widoki na wał Gorców i zarysy Tatr, a tuż przed najwyższym punktem góry, gdzie znajduje się taras widokowy, na turystów czekała jeszcze jedna ciekawostka: intrygująca dziura w skale, tzw. Dziura Mutiego, która według legendy jest miejscem gromadzenia skarbów przez Janosika.

Prawdziwym relaksem po eskapadzie na Żar, było dla wędrowców ognisko z tradycyjnym pieczeniem kiełbasek w pobliżu wieżyczki widokowej. Końcowy odcinek trasy prowadził przez Barwinkową Górę do Niedzicy, która powitała wędrowców uroczym widokiem na XIV-wieczny zamek zwany „ikoną polskiego Spiszu” oraz skąpaną w słońcu zaporę wodną z połyskującą taflą jeziora.

Wszyscy uczestnicy wycieczki wracali do domów zadowoleni, z głowami pełnymi planów na kolejne letnio-wakacyjne przygody.

 

(JDK)

 

Liczba odsłon: 886


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
KIEROWAŁ TIREM MAJĄC 3 PROMILE ALKOHOLU
30 listopada 2021
  Policjanci z Nowego Żmigrodu interweniowali wobec pijanego kierowcy tira. 34-letni obywatel ..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2021