niedziela, 29 maja 2022, imieniny: Bogusława, Maksymilian
Artykuły
111. Studnia Kulturalna JDK: Wieczór autorski z Marcinem Kydryńskim
27 maja 2021 | Dział: Kultura i przegląd prasy | Region: Miasto Jasło

Marcin Kydryński, radiowiec, podróżnik, fotograf będzie - już po raz drugi - gościem Studni Kulturalnej Jasielskiego Domu Kultury. Spotkanie poświęcone promocji najnowszej książki popularnego dziennikarza - „Dal. Listy z Afryki minionej” - odbędzie się 17 czerwca br. (piątek) o godz. 17.00 w JDK. Cena biletu – 20 zł.

„Dal” to swego rodzaju prequel do napisanej przez Kydryńskiego w 2016 r. książki „Biel. Notatki z Afryki”, która była podsumowaniem 25 lat jego podróżowania po Afryce. W styczniu 2017 r. w JDK odbyła się promocja tej książki, a jej autor - gość 74. Studni Kulturalnej - podzielił się ze słuchaczami swoimi przeżyciami i przemyśleniami.

Wydana w maju 2020 r. przez Edipresse „Dal” powstała na kanwie dawnych fotografii, pocztówek, listów, map i rycin z bogatej kolekcji autora. Na kartach książki pojawiają się słynne postacie: David Livingstone, poszukujący go Henry Morton Stanley i generał Gordon, który zginął broniąc oblężonego przez Mahdiego Chartumu i historie zwykłych ludzi, którzy gdzieś, kiedyś, do kogoś wysłali swoje słowa z afrykańskiego kontynentu. Ale kwestie historyczne to nie wszystko. „Dal” to książka wielopłaszczyznowa. Mówi m.in. o istocie sztuki fotografii, o jej związkach z malarstwem i o świecie literatury, w którym pojawiają się: Andre Gide, Gustaw Flaubert, Oscar Wilde. Nie brak w niej wątków poświęconych zmysłowości i erotyzmowi, ale również poruszających bardzo trudne tematy. Zamieszczone w książce fotografie z egzekucji przypominają o okrucieństwie, śmierci, nieuchronności losu. - Wybierając z moich zbiorów do tej książki zaledwie sto kilkadziesiąt - z bodaj tysiąca archiwalnych zdjęć -  dokonuję selekcji. Zawiedzie się, kto czeka, że Dal opowie mu całą historię Afryki, każdej dotknie kwestii, wątek każdy wyczerpie. Nie. Chciałbym jedynie żebyś, Czytelniku patrzył w oczy kolejnych postaci wiedząc, że każda z nich jest wyjątkowa, pojedyncza, zaistniała raz tylko - mówi Marcin Kydryński.

111. Studnia Kulturalna JDK odbędzie się w warunkach aktualnie obowiązującego reżimu sanitarnego. Szczegółowe warunki, które należy spełnić, by móc uczestniczyć w spotkaniu zamieszczone są na stronie internetowej JDK w zakładce „Procedury bezpieczeństwa w Jasielskim Domu Kultury w okresie epidemii koronawirusa covid-19”.

(JDK)

Liczba odsłon: 670


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Będzie sprzęt dla OSP z terenu powiatu jasielskiego
28 maja 2022
27.05.2022 r. w Komendzie Powiatowej PSP w Jaśle odbyło się podpisanie umów na dofinansowanie..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2022