sobota, 25 czerwca 2022, imieniny: Albrecht, Łucja
Artykuły
Klub Kulturalno Turystyczny JDK i PTTK Jasło zapraszają w Pieniny Spiskie
25 maja 2021 | Dział: Kultura i przegląd prasy | Region: Miasto Jasło

„Nieznane uroki Spisza” to hasło wycieczki autokarowej, na którą miłośników górskich wędrówek zapraszają - w sobotę, 29 maja br. - Klub Kulturalno Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury i Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Jasło.

Wyjazd sprzed JDK o godz. 6.00, powrót około godz. 21.00.

Kuszące ciszą i spokojem Pieniny Spiskie są alternatywą dla tych, którzy chcą odpocząć od zgiełku codzienności, oderwać się od dołujących informacji medialnych i nasycić oczy wspaniałymi widokami oraz poznać ciekawą historię Spisza.

5-godzinna trasa przygotowana z myślą o mniej wprawionych turystach prowadzić będzie prawym brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego na Polski Spisz tzw. Hombarki (nazwa pochodzi z języka niemieckiego, z czasów niemieckiego osadnictwa). Ciągną się one około 14 -kilometrpowym pasmem pomiędzy Jeziorem Czorsztyńskim i Przełomem Białki. Uczestnicy wędrówki pod przewodnictwem Tomasza Wrony przejdą szlakiem: Łapsze Wyżne - Grandeus - Dursztyn - Żar - Barwinkowa Góra - Niedzica.

Łapsze Wyżne to miejscowość położona na wysokości od 635 do 670 m, w głębokiej dolinie potoku Łapszanka, na wschodnich stokach Trybskiej Przełęczy.

Grandeus, podłużne, bezleśne wzniesienie w północnej części Magury Spiskiej, ma formę wydłużonego grzbietu biegnącego z zachodu na wschód o wysokości wahającej się od 802 do 795 m n.p.m. Z Grandeusa można zobaczyć Tatry, Pieniny z Trzema Koronami, Gorce, a także Babią Górę.

Dursztyn leży w zachodniej części Pienin Spiskich, u podnóża Żaru.

Żar jest najwyższym szczytem Pienin Spiskich (883 m n.p.m.), leżącym w głównym grzbiecie środkowej części Pienin. Z jego wierzchołka rozpościera się niesamowita panorama na Jezioro Czorsztyńskie na tle pasma Lubania.

Barwinkowa Góra - ( 725 m n.p.m)- lesisty szczyt w grani głównej Pienin Spiskich.

Sam jednak wierzchołek i część południowych stoków pod nim są odkryte i rozciągają się stąd widoki na Tatry i Zamagurze.

Nazwa góry pochodzi zapewne od rośliny - barwinka pospolitego, który występuje tutaj dość licznie.

Niedzica - miejscowość położona niezwykle malowniczo u podnóży Pienin Spiskich, nad ogromnym Zalewem Czorsztyńskim powstałym na rzece Dunajec.

***

Koszt uczestnictwa w wycieczce wynosi 90 zł, członkowie PTTK, młodzież do lat 16, posiadacze Karty Dużej Rodziny oraz Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi - 85 zł.

Uwaga: obowiązuje ubiór turystyczny odpowiedni na zmienne warunki atmosferyczne, a ponadto posiadanie maseczki ochronnej na twarz oraz własnego środka do dezynfekcji rąk.

Dzieci i młodzież do lat 18 mogą uczestniczyć w wycieczce tylko pod opieka osoby dorosłej.

Zgłoszenia wraz z wpłatą należy kierować do Zarządu Oddziału PTTK w Jaśle ul. Floriańska 15 (poniedziałek - piątek; godz. 9.00 - 17.00).

Informacje w JDK można uzyskać pod numerem tel. 514 284 625.

Organizator zastrzega sobie prawo zmiany trasy wycieczki oraz odwołania wyjazdu z powodów niezależnych od organizatora.

(JDK)

Liczba odsłon: 871


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Tomasz Kasprzyk z Jasła odznaczony brązowym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"
25 czerwca 2022
Tomasz Kasprzyk z Jasła został odznaczony brązowym medalem  „Zasłużony Kulturze Gloria Ar..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2022