sobota, 25 czerwca 2022, imieniny: Albrecht, Łucja
Artykuły
Zbierają w lesie grzyby, a "w podzięce" pozostawią śmieci
01 maja 2021 | Dział: Kultura i przegląd prasy | Region: Miasto Jasło

Co roku setki grzybiarzy przyjeżdża do lasów położonych przy drodze powiatowej prowadzącej z Desznicy przez Reszówki do Świątkowej Wielkiej. To tam właśnie w świerkowych lasach rosną najokazalsze borowiki, podgrzybki, koźlarze, gołąbki i rydze. 

Norbert Kieć - dyrektor Magurskiego Parku Narodowego  

 

Apel dyrektora Magurskiego Parku Narodowego Norbeta Kiecia

 

" Mając na uwadze dobro środowiska przyrodniczego i jego niepowtarzalne wartości jakie daje nam obcowanie na łonie natury w Magurskim Parku Narodowym, zwracam się z uprzejmą prośbą, aby udając się na piesze szlaki MPN czy to w celach turystycznych, rekraacjnych czy poznawczych nie pozostawiać w nim odpadów żywnościowych i butelek.

Proszę o pozostawienie miejsca swojego pobytu bez odpadów. Jeżeli każdy z nas zabierze własne śmieci wygląd naszego wspólnego dobra jakim jest Park Narodowy pozostanie nieskażony, a nasz przykład uświadomi innych turystów poruszających się po Magurskim Parku Narodowym jak należy się zachować obcując z przyrodą.

Szanowny Turysto, pomóż nam zadbać o przyrodę i wesprzyj nasz apel.

Liczę na dobrą współpracę i z góry składam serdeczne podziękowania"  - mówi Norbert Kieć, dyrektor Magurskiego Parku Narodowego. 

Część osób zbiera w lesie grzyby, pozostawiając "w podzięce"  środowisku sterty  śmieci.  Leśnicy z Magurskiego Parku Narodowego apelują więc, żeby podczas zbierania grzybów  nie wyrzucać śmieci w lesie, a  każde puste opakowanie zabrać ze sobą.

Droga relacji Desznica - Świątkowa Wielka, 29 kwietnia 2021 roku 

Porzucone śmieci w rowach przydrożnych, to świadectwo obecności ludzi w lesie. Jest to temat wstydliwy i wywołujący negatywne emocje. Najczęściej są to butelki i opakowania po  produktach spożywczych. 

Magurski Park Narodowy ponosi koszty, z tytułu usunięcia śmieci z lasu. Coraz rzadziej spotyka się zaśmiecone szlaki turystyczne. Zaśmiecane są lasy wzdłuż drogi z Desznicy do Świątkowej Wielkiej, gdyż jest to teren, gdzie w sezonie można spotkać grzybiarzy. 

Droga relacji Desznica - Świątkowa Wielka, 29 kwietnia 2021 roku 

Śmieci w lesie wpływają  negatywnie  na rośliny, zwierzęta oraz całe ekosystemy leśne.

Droga relacji Desznica - Świątkowa Wielka, 29 kwietnia 2021 roku 

Puszka, czy butelka, staje się  śmiertelną pułapką dla owadów, które po wejściu nie mogą się z niej wydostać. Wyrzucone opakowania, pachnące pokarmami, są połykane przez zwierzęta, co powoduje niejednokrotnie ich śmierć. 

Droga relacji Desznica - Świątkowa Wielka, 29 kwietnia 2021 roku 

Zaśmiecanie lasu jest także niebezpieczne dla ludzi, gdyż metale ciężkie powodują skażenie gleby i wód.

 

Droga relacji Desznica - Świątkowa Wielka, 29 kwietnia 2021 roku 

Śmieci rozkładające się w lesie mogą być także przyczyną pożarów, gdyż może dojść do samozapłonu, ponieważ podczas rozkładu wytwarzają się gazy, a szkodliwe substancje ulatniają się do atmosfery. 

Droga relacji Desznica - Świątkowa Wielka, 29 kwietnia 2021 roku 

Należy myśleć o tym, że  plastikowa butelka rozkłada się  500 lat.  

Droga relacji Desznica - Świątkowa Wielka, 29 kwietnia 2021 roku 

 Wybierając się do lasu warto mieć ze sobą plecak lub torbę, do której można zapakować śmieci. Tak czynią prawdziwi turyści. Tego samego powinni nauczyć się grzybiarze.

Red. 

 

 

Liczba odsłon: 1273


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~vbc  |  sobota, 15 maja 2021 20:18
Grzybiarz prawdziwy nigdy nie zaśmieca lasu bo na 2 rok w śmieciach zbierał nie będzie panie dyrektorze.Proszę sprawdzić miejsca wycinek czy prac leśnych ...tam dopiero sajgon..panowie pilarze nie przejmują się i butelki i puszki nie po wodzie mineralnej leżą wokół że nie wspomnę o workach pośniadaniowych.
#2  ~Ja  |  piątek, 14 maja 2021 13:02
To problem nie tylko Desznicy i Świątkowej, mam las w Gorzycach i też nazbierałem 1 worekbutelki z wódki,piwa plastikowe butelki,worczki folowe i papierki|
#3  ~sss3  |  piątek, 30 kwietnia 2021 15:13
Na niektórych działają paradoksalne prawa fizyki: pełne uniesie ale pustego nie da rady.
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Mundurowi z Tarnowa nagrali krótki film o bohaterskim żołnierzu z Jasielszczyzny
25 czerwca 2022
Uczniowie XVI Liceum Ogólnokształc ącego im. Armii Krajowej w Tarnowie w składzie Kacper Jedyn..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2022