niedziela, 26 czerwca 2022, imieniny: Jan, Jeremiasz
Artykuły
Pociągiem na Donbas – wykład online Joanny Majewskiej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle
20 kwietnia 2021 | Dział: Rozrywka | Region: Miasto Jasło

28 kwietnia 2021 r. o godz. 18.30 zapraszamy na wykład o twórczości Serhija Żadana, z cyklu „Świat literatury, literatura świata”.

Kolej zajmuje w twórczości Serhija Żadana specjalne miejsce. Podróże pociągami, nocowanie na dworcu, znajomości z podejrzanymi współpasażerami, pył i kurz kolejowych stacji małych miasteczek – to sytuacje z którymi często mierzą się bohaterowie prozy i poezji Żadana. Wsiądźmy więc do literackiego pociągu i zobaczmy Donbas z perspektywy przenikliwego obserwatora, ukraińskojęzycznego pisarza, który o swoich rodzinnych stronach – Wschodniej Ukrainie – opowiada już od prawie 30 lat. Dzięki prozie anarchizującego autora w rozwalonych trampkach, który przemienił się w zaangażowanego aktywistę społecznego (nie zdejmując przy tym trampek!), odbędziemy podróż po Donbasie. Porozmawiamy o wojnie, liźniemy tajników tożsamości i wielojęzyczności Donbasu, a także dowiemy się, jak ważną i inspirującą postacią dla społeczności może być pisarz.

Joanna Majewska – absolwentka filologii ukraińskiej i ukrainoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, obecnie doktorantka na Wydziale Filologicznym UJ. Tłumaczka z języka ukraińskiego oraz edukatorka w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. Prywatnie fascynatka Ukrainy, Lwowa i architektury.

Wykład odbędzie się w formie transmisji na żywo na stronie MBP w Jaśle na portalu Facebook pod linkiem: https://www.facebook.com/BibliotekaJaslo/

Liczba odsłon: 839


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Mundurowi z Tarnowa nagrali krótki film o bohaterskim żołnierzu z Jasielszczyzny
25 czerwca 2022
Uczniowie XVI Liceum Ogólnokształc ącego im. Armii Krajowej w Tarnowie w składzie Kacper Jedyn..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2022