środa, 01 grudnia 2021, imieniny: Długosz, Edmund
Artykuły
„Od pomysłu do przemysłu” w Jasielskim Ekonomiku
15 kwietnia 2021 | Dział: Kultura i przegląd prasy | Region: Miasto Jasło

Koszt budowy symulatora został sfinansowany przez Stowarzyszenie Oświatowo – Edukacyjne Zespołu Szkół nr 4 oraz przez firmy i osoby prywatne, które przekazały za darmo części do budowy urządzenia: Adrian Błasik – firma AutoSzyk, Tomasz Wojdyła – Żelbud Sp z o.o. , Krzysztof Jędrzejczyk.

Fot. 1 Jakub Frączek i Kamil Kras autorzy projektu symulatora Ekonomik Roadster

W grudniu 2020 r. projekt został zgłoszony do ogólnopolskiego konkursu „Od pomysłu do przemysłu” organizowanego corocznie przez Politechnikę Rzeszowską przy współpracy z Zakładem Elektroniki CHIP ze Stalowej Woli gdzie 25 marca 2021 r. zajął I miejsce w kategorii projektów inspirowanych. Obecnie symulator wygląda i działa tak jak zostało to przedstawione na filmie: https://youtu.be/ISzCpdcXRQk.

Młodzi konstruktorzy pragną rozwijać swój projekt o funkcję wyświetlania obrazu gry na trzech monitorach (widok przed samochodem i obszar z lewej i prawej strony) oraz zbudować uchylną platformę, generującą przeciążenia podczas zmiany prędkości i kierunku „jazdy”. Wymaga to jednak dużych nakładów finansowych związanych z zakupem monitorów, lepszej karty graficznej do komputera, silników DC z przekładniami ślimakowymi i sterownikami oraz mocniejszego układu zasilania. W celu pozyskania funduszy na rozwój projektu został on zgłoszony do serwisu zrzutka.pl gdzie chętni, którzy chcą wesprzeć rozwój projektu mogą dokonać wpłaty na ten cel link do zrzutki https://zrzutka.pl/t22mac. 

Projekt ten, jak i wiele innych powstał w ramach zajęć Szkolnego Koła Informatyki i Robotyki działającego przy jasielskim Ekonomiku, którego opiekunem jest Wincenty Skwarek. Uczniowie Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle chętnie biorą udział w zajęciach koła, podczas których budują roboty i inne urządzenia mechatroniczne, a także zdobywają dodatkową wiedzę i umiejętności z informatyki i nauk technicznych. Przy tej okazji warto wspomnieć o realizowanych projektach i konkursach w tym roku szkolnym: 

POUN (podajnik uniwersalny) autorstwa Huberta Zająca z klasy 1i, 

Elektroniczny Asystent rodziny Pszczelej, projekt ten zdobył grant w kwocie 1000 zł na realizację w wyniku rozstrzygnięcia ogólnopolskiego konkursu Projektanci Edukacji zorganizowanego przez wydawnictwo Nowa Era, 

udział dwóch zespołów w konkursie AstroPi zorganizowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną przy współpracy z Raspberry Pi Foundation. Zespół EkoPowPl w składzie: Zuzanna Gomuła, Jakub Frączek, Jakub Batycki, Kamil Kras, Bartosz Królikowski, Wojciech Lupa oraz zespół JasTeam w składzie: Hubert Zając, Jakub Wiączyk, Łukasz Czajka, Natalia Kuchta, Justyna Kudłaty, Dominik Jurkowski,

udział drużyny w składzie Zuzanna Gomuła, Jakub Frączek, Jakub Batycki, Kamil Kras w konkursie programistycznym CODE CHALLENGE gdzie zajęli 324 pozycję na 1923 drużyny z całego świata.

Zajęcia koła obecnie odbywają się zdalnie przy wykorzystaniu platformy do nauczania zdalnego jednak wszyscy mają nadzieję, że już wkrótce wrócą do szkoły do normalnego trybu nauki  stacjonarnej.

 

 

Liczba odsłon: 691


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
KIEROWAŁ TIREM MAJĄC 3 PROMILE ALKOHOLU
30 listopada 2021
  Policjanci z Nowego Żmigrodu interweniowali wobec pijanego kierowcy tira. 34-letni obywatel ..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2021