środa, 01 grudnia 2021, imieniny: Długosz, Edmund
Artykuły
Miłość jest poezją - Baczyński w Jaśle
10 kwietnia 2021 | Dział: Kultura i przegląd prasy | Region: Miasto Jasło

Jasielski Dom Kultury uzyskał dofinansowanie na realizację projektu „Miłość jest poezją - Baczyński w Jaśle” z programu „Ojczysty - dodaj do ulubionych 2021” organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Zadanie będzie realizowane od kwietnia do września br.

W ramach projektu „Miłość jest poezją - Baczyński w Jaśle” odbędą się: 1.) warsztaty językowe dla młodzieży „Co się chowa w metaforze”; 2.) warsztaty teatralne dla młodzieży, zwieńczone widowiskiem plenerowym (opowiadania, wiersze Baczyńskiego adresowane do Anny Żelazny z Jasła); 3.) terenowa gra literacka; 4.) mural na budynku przy ul. K. K. Baczyńskiego w Jaśle; 5.) nagranie widowiska plenerowego.

Projekt skierowany jest głównie do młodzieży szkolnej i dorosłych, a koncentruje się na młodzieńczej twórczości Baczyńskiego, związanej z przeżywaniem niespełnionej miłości do sympatycznej jaślanki. Zasadniczym jego celem jest popularyzowanie wczesnego dorobku Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i uczynienie go składnikiem życia kulturalnego jaślan. Kolejne cele to: wzmocnienie oraz integracja lokalnej wspólnoty, edukacja, a także zdobywanie nowych ciekawych doświadczeń i rozwijanie kompetencji odbiorców kultury.

Cele te zostaną osiągnięte przez: warsztaty językowe i teatralne, film, projekcję artystyczną (mural), grę literacką oraz działania on-line.

Warsztaty językowe i teatralne dadzą możliwość rozwoju kompetencji językowych młodzieży i pozwolą uwrażliwić uczestników na piękno słowa. Analiza wybranych miłosnych utworów, ze szczególnym uwzględnieniem metafor, będzie inspirować i prowokować do własnej aktywności oraz kreatywności leksykalnej, a ostatecznie utrwali i poszerzy wiedzę na temat metafory personalnej i pojęciowej, zapewni poznanie narracyjnej roli metafory oraz pogłębi znajomość biografii poety - Kolumba. Ponadto warsztaty językowe przybliżą memy jako gatunek wypowiedzi internetowych oraz pokażą jak stworzyć komunikaty obrazkowe związane z Baczyńskim.

Z kolei udział w warsztatach teatralnych da młodzieży szansę wykorzystana swojego potencjału aktorsko-wokalnego i rozwinięcia sztuki artystycznego mówienia. Młodzi ludzie odkryją umiejętności inscenizacyjne oraz wartość pracy w zespole. Poddane analizie i interpretacji utwory Baczyńskiego zostaną następnie wykorzystane jako materiał do gier, zabaw słownych i improwizacji teatralnych. Staną się inspiracją twórczą i podstawą opracowania scenariusza i spektaklu. Zwieńczeniem warsztatów będzie plenerowe widowisko, przygotowane w oparciu o teksty warsztatowe.

W terenowej grze literackiej, na którą złoży się 9 - 10 różnorodnych zadań (gry, puzzle, zagadki językowe itp.) będą mogli wziąć udział mieszkańcy Jasła i ich goście zainteresowani postaciami Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Anny Żelazny. Będą oni musieli przejść wyznaczoną trasę, której długość i różnorodność uwzględni wiek oraz liczbę uczestników.

Długofalowymi efektami projektu będą: mural nawiązujący do życia i twórczości Baczyńskiego, wykonany przez profesjonalnego artystę we współpracy z młodzieżą uczestniczącą w warsztatach oraz film dokumentujący widowisko teatralne. Będzie on służył jako materiał edukacyjny, rozpowszechni wiedzę na temat związków poety z Jasłem.

 

(JDK)

Liczba odsłon: 640


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
KIEROWAŁ TIREM MAJĄC 3 PROMILE ALKOHOLU
30 listopada 2021
  Policjanci z Nowego Żmigrodu interweniowali wobec pijanego kierowcy tira. 34-letni obywatel ..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2021