środa, 01 grudnia 2021, imieniny: Długosz, Edmund
Artykuły
Wigilia Paschalna w jasielskiej Farze - Liturgia światła, słowa, wody oraz uczty
03 kwietnia 2021 | Dział: Kultura i przegląd prasy | Region: Miasto Jasło

Wielka Sobota była dniem, w  którym w jasielskiej Farze odbywała się Wigilia Paschalna. Stanowiła integralną i najważniejszą część  Triduum Paschalnego. W Wigilii Paschalnej celebrowane było  przejście ze śmierci do nowego życia poprzez Zmartwychwstanie.

Wigilia Paschalna rozpoczyna się wieczorem w  Wielką Sobotę,  ale należy już do Niedzieli Wielkanocnej. Składa się z czterech części.

Każda  z nich odwołuje się do  innego symbolu nowego życia, tj. światła, słowa, wody oraz uczty.

Obrzęd światła 

 Na Obrzęd światła składało się poświęcenie ogniska przed kościołem, zapalenie przez księdza Zbigniewa Irzyka  paschału  i uroczyste wniesienia go do świątyni oraz trzykrotne oznajmienie "Światło Chrystusa". Ksiądz Irzyk  kreślił na paschale znak krzyża, litery Alfa i Omega oraz cyfry bieżącego roku. Następnie  umieścił  w nim pięć symbolicznych gwoździ przypominających pięć ran Chrystusa.

Zapalona od ognia świeca  paschalna została wniesiona do kościoła.  W kościele panowała ciemność, a w progu świątyni celebrans śpiewał: „Światło Chrystusa”, a wierni odpowiedzieli „Bogu niech będą dzięki”. Uczyniono to powtórnie w środku kościoła i trzeci raz przy ołtarzu. 

Kiedy procesja doszła do ołtarza, to zapaliły się wszystkie światła w kościele. 

Liturgia Słowa 

Na Liturgię słowa sk;adało się kilka czytań, które ukazały całą historię zbawienia, od początku świata,  poprzez wyprowadzenie narodu wybranego z Egiptu, aż do śmierci oraz zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. 

Liturgia chrzcielna 

Po Litanii do Wszystkich Świętych nastąpiło uroczyste błogosławieństwo wody chrzcielnej. Podczas tej modlitwy Paschał został zanurzony w wodzie chrzcielnej. Z zapalonymi świecami wierni odnawili przymierze z Panem Bogiem.

W Wielką Sobotę w kościołach nie była sprawowana Msza Święta ani żadne nabożeństwo. Sprawowana była natomiast Liturgia  Godzin. W Wielką Sobotę nie udziela się sakramentów, z wyjątkiem  sakramentu Pokuty i Namaszczenia Chorych. 

Liturgia eucharystyczna 

Sprawowanie eucharystii było czwartą częścią Wigilii Paschalnej. Jest ona celebracją ofiary męki, śmierci oraz Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Red. 

 

Liczba odsłon: 1263


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~mop  |  środa, 07 kwietnia 2021 08:15
Bez żadnej złośliwości poprostu ciekawość na jakiej podstawie jedni mogą być bez masek a inni nie?
#2  ~Boge  |  niedziela, 04 kwietnia 2021 12:50
Sporo zarażeń przez nich i ich rytuały
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
KIEROWAŁ TIREM MAJĄC 3 PROMILE ALKOHOLU
30 listopada 2021
  Policjanci z Nowego Żmigrodu interweniowali wobec pijanego kierowcy tira. 34-letni obywatel ..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2021