środa, 01 grudnia 2021, imieniny: Długosz, Edmund
Artykuły
Wystawa „Kot magiczny, kot symboliczny, kot liryczny”
02 marca 2021 | Dział: Kultura i przegląd prasy | Region: Miasto Jasło

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza czytelników do obejrzenia wystawy, której bohaterem jest kot.

Kot w dziejach ludzkości był traktowany bardzo różnie. Starożytność obdarzała go bałwochwalczym kultem. W średniowieczu Kościół wydał mu walkę przygotowując stos, widząc w nim ucieleśnienie szatana. Był towarzyszem dam dworu z którymi pozował do portretów, bohaterem bukolicznych satyr, lirycznych wierszy, a nawet powieści. Ten kompan codzienności posiada szeroki wachlarz cech, które trafnie określają jego tajemniczą naturę. Współczesność docenia doskonałość kota i jego rolę w felinoterapii. W wielu rodzinach traktuje się go jak domownika. Jest ulubieńcem dzieci i dorosłych, którzy dbają o niego kupując specjalną karmę i różne przysmaki, choć nie potrzebuje człowieka by przeżyć.

Wystawa przedstawia kota w różnych kontekstach dziejowych, astrologicznych i literackich, i pokazuje jak wdzięcznym jest obiektem fotograficznym. Jego szlachetna uroda i magia sprawią, że wystawę obejrzą Państwo z przyjemnością. Prezentowane fotografie zrobione przez profesjonalistów i amatorów, mieszkańców jasielszczyzny. Zależało nam szczególnie na tym, aby wydobyć kontekst emocjonalny i pokazać uczucia, jakimi autorzy zdjęć darzą swoich pupili. Bardzo dziękujemy autorom fotografii, bez których wystawa nie powstałaby w takim kształcie.

Wystawa czynna marzec - kwiecień 2021, w godzinach pracy Biblioteki, ul. Kołłątaja 

Liczba odsłon: 658


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
KIEROWAŁ TIREM MAJĄC 3 PROMILE ALKOHOLU
30 listopada 2021
  Policjanci z Nowego Żmigrodu interweniowali wobec pijanego kierowcy tira. 34-letni obywatel ..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2021