czwartek, 20 stycznia 2022, imieniny: Dobiegniew, Fabian
Artykuły
Nowe otoczenie kapliczki św. Jana Nepomucena w Szebniach
08 grudnia 2020 | Dział: Kultura i przegląd prasy | Region: Miasto Jasło

Kapliczka św. Jana Nepomucena w Szebniach zyskała nowe otoczenie. Z działki usunięto dziko rosnące rośliny, tym samym odsłonięto kapliczkę. Uporządkowane zostało dojście i jej otoczenie. Kapliczka wpisana została do Gminnej Ewidencji Zabytków. W prace porządkowe zaangażowali się m.in. mieszkańcy Szebni Stanisław Stanek i radna Rady Gminy Ewa Dubiel oraz pracownicy gospodarczy gminy. Kilka lat wcześniej, w 2012 roku, kapliczka została odnowiona przez uczestników warsztatów zorganizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Jaśle z/s w Szebniach. 

Zabytkowa kapliczna św. Jana Nepomucena wybudowana została około 1831 roku na miejscu pochówku mieszkańców Szebni zmarłych z powodu epidemii cholery. Według Zofii Macek autorki książki „Wieś Szebnie” w tym miejscu pochowano również dzieci w wieku do 5 lat, które często umierały z powodu epidemii w latach 1849 – 1855. 

Kapliczka oddalona jest od miejscowości o około 1 kilometr, pomiędzy przysiółkami „Buczynki” oraz „Skarbowy”. Usytuowana na małym kurhanie, wśród starych drzew w pobliżu drogi krajowej.

UG Jasło 

Liczba odsłon: 765


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~wyborca 10012021  |  środa, 09 grudnia 2020 00:09
Św. Jan Nepomucen patron jezuitów, Pragi, spowiedników, szczerej spowiedzi, dobrej sławy, mostów i tonących oraz orędownik podczas powodzi. Według tradycji ludowej jest świętym, który chronił pola i zasiewy przed powodzią, ale również i suszą. Dlatego figury Jana Nepomucena (nepomuki) można spotkać jeszcze dzisiaj przy drogach w sąsiedztwie mostów, rzek, ale również na placach publicznych i kościelnych oraz na skrzyżowaniach dróg
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Wsparcie dla osób w kwarantannie, starszych, samotnych, niepełnosprawnych
22 stycznia 2022
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaśle informuje, iż osoby przebywające w kwarantannie, a także o..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2022