czwartek, 20 stycznia 2022, imieniny: Dobiegniew, Fabian
Artykuły
Biskup rzeszowski Jan Wątroba odwołał kolędy. Będą za to spotkania w kościołach i nabożeństwa rodzinne w domach
05 grudnia 2020 | Dział: Kultura i przegląd prasy | Region: Miasto Jasło

Koronawirus pokrzyżował tegoroczny plan kolęd. W tym roku księża nie będą odwiedzać parafian w domach. 

Kolęda  to wizyta duszpasterska księdza w domach parafian.  Traktakt kanoniczny mówi o tym, że  proboszcz parafii zobowiązany jest do poznania wiernych danych mu pod opiekę duchową. Proboszcz powinien poznawać swoich wiernych, a zatem odwiedzać rodziny, być z nimi w troskach i kłopotach.

biskup Jan Wątroba - Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej

W tym roku biskup Jan Wątroba wydał zalecenia dotyczące organizacji tegorocznej wizyty duszpasterskiej. W instrukcjach przesłanych zaleca, aby w diecezji rzeszowskiej nie było kolędy w tradycyjnej formie.

 W miejsce kolędy biskup rzeszowski zachęca do odprawienia liturgii rodzinnej w domach.

Biskup Jan  Wątroba zaleca organizację nabożeństw w kościołach dla małych grup parafian oraz odprawienie liturgii rodzinnej przez samych domowników.

Biskup zaleca, aby odwiedziny ksiądza w domu były tylko w przypadku  poświęcenie nowego domu bądź wystąpiła inna, ważna racja duszpasterska.  Dotyczą to odwiedzin osób chorych albo starszych, które same nie mogą przyjść do kościoła, a chciałyby rozwiązać pewne pilne problemy związane z ich przynależnością do Kościoła na poziomie parafialnym, jak i powszechnym. 

Poniżej prezentujemy treść zaleceń:

Zalecenia Biskupa Rzeszowskiego w oparciu o sugestie

Kongregacji Księży Dziekanów

WIZYTA DUSZPASTERSKA

1. W najbliższym roku w Diecezji Rzeszowskiej nie odbędzie się wizyta duszpasterska w tradycyjnej formie.

2. Zamiast odwiedzin przez duszpasterzy w domach należy zaprosić mieszkańców do kościoła w mniejszych grupach na wieczorną Mszę Świętą, np. mieszkańców poszczególnych ulic lub części mniejszych miejscowości. Intencją tej Mszy Świętej winna być modlitwa za zaproszonych parafian i zmarłych z ich rodzin.

3. Podczas Mszy Świętej należy wygłosić okolicznościową homilię oraz odmówić modlitwę błogosławieństwa nad zebranymi i pozostałymi w domach mieszkańcami, zwłaszcza chorymi. Należy także poświęcić wodę, którą wierni przyniosą do kościoła w ich własnych naczyniach, a po poświęceniu zabiorą do domów (proszę ogłosić wcześniej, aby wierni przynieśli wodę na takie spotkanie).

4. Po liturgii należy poprowadzić kolędowanie oraz rozmowę poruszającą bieżące kwestie parafialne. Wskazane jest także rozdanie broszury wizyty duszpasterskiej, w której jest zamieszczona modlitwa do odmówienia przez parafian w domu.

5. Warto zachęcić wiernych, by po powrocie do domów odprawili celebrację „liturgii rodzinnej”, odmawiając modlitwę, której tekst otrzymali w świątyni, oraz kropiąc mieszkanie wodą święconą.

6. Jeżeli parafianie poproszą o poświecenie nowego domu lub będą mieli inną, ważną rację duszpasterską, kapłan, zachowując reżim sanitarny, może udać się tam z wizytą duszpasterską.

Z pasterskim błogosławieństwem

+ Jan Wątroba

Biskup Rzeszowski

 

Liczba odsłon: 1149


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Wsparcie dla osób w kwarantannie, starszych, samotnych, niepełnosprawnych
22 stycznia 2022
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaśle informuje, iż osoby przebywające w kwarantannie, a także o..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2022