poniedziałek, 19 października 2020, imieniny: Ferdynand, Piotr
Artykuły
Co o Krajowym Planie Odbudowy mówi Wiceprezes Regionu Podkarpackiego Partii KORWIN Ryszard Skotniczy
07 września 2020 | Dział: Na sygnale | Region: Miasto Jasło

Ryszard Skotniczy w ostatnich wyborach parlamentarnych był  niezależnym kandydatem do Senatu RP.  W Okręgu nr 57 ( Krosno) startowała również Alicja Zając, która zdobyła mandat senatora.

Ryszard Skotniczy 

Poniżej publikujemy oświadczenie Ryszarda Skotniczego 

Politycy lubią ogłaszać sukcesy finansowe negocjacji w Brukseli. Potem następuje przełożenie tego na konkrety i od wielu lat już wiemy, iż pieniądze często rozchodzą się według podejrzanych reguł.

Najnowsza pula to aż  57 mld euro tzw. Instrumentu na Rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Jak wyjaśniła minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak:  "Chcemy, żeby do Polski napłynęły dodatkowe środki finansowe na działania wzmacniające gospodarkę i społeczeństwo po pandemii oraz tworzące trwałe podstawy wzrostu. W tym celu w Polsce przygotowujemy Krajowy Plan Odbudowy”.

Właśnie ukazał się wykaz inwestycji, jakie w tych ramach zamierza poczynić nasze województwo. To ogromne, idące w dziesiątki, a wręcz setki milionów złotych środki. Jest jeden tylko problem. Pośród nich nie sposób znaleźć takie, które można ocenić jako wzmacniające gospodarkę. Oczywiście, województwu są potrzebne inwestycje w różne podmioty ochrony zdrowia. Ale powinny zostać poczynione raczej ze środków na ten cel. Jasne, że potrzebujemy infrastruktury - jednak budowa dróg to co najwyżej pośrednio rozwój gospodarczy. Obiekty sportowe, jak najbardziej, ale jednak trudno je chyba nazywać rozwojem gospodarczym?...

Powiedzmy wprost. Zaproponowany przez zarząd województwa podział bardzo wysokich środków, to częściowo przedsięwzięcia, które w nawet krótkiej perspektywie będą generować koszta, a nie wspierać rozwój gospodarczy. Jeśli jednak nawet tak mielibyśmy zagospodarować pieniądze dla naszego regionu, powstaje pytanie o przedsięwzięcia, których tam nie ma. Nawet po niedawnych powodziach po raz kolejny bardzo boleśnie okazało się, jak bardzo potrzebny jest zbiornik Kąty-Myscowa. Jak to się stało, że nie ma go w marszałkowskim wykazie? Czemu politycy z naszej części województwa o to nie zadbali? Naprawdę ważniejsze są typowo komercyjne przedsięwzięcia sportowe?

Jest jeszcze poważniejszy problem. Czy Komisja Europejska to zaakceptuje? Jeśli to środki na rozwój gospodarczy, to powinny obejmować chyba przedsięwzięcia, które spowodują realny wzrost ekonomiczny. Tymczasem tego brak całkowicie. Po drugie, dlaczego zarząd zdecydował się wzmacniać co prawda firmy, ale państwowe, nie należące do województwa i to na dodatek inwestycjami, które na pewno będą kwestionowane w Brukseli?

Kotłownia gazowa dla PGE z prawie 100 mln?  Unia nie popiera juz gazu jako paliwa dla takich przedsięwzięć. Spalarnia śmieci, też dla PGE za prawie 300 mln? Unia uważa spalanie śmieci za przestarzałą metodę.  Oczywiście, z koncepcjami brukselskich urzędników można polemizować. Jeśli jednak polski rząd zdecydował się na przyjęcie ich zasad gry, jaki jest sens w tym, że samorząd naszego województwa lansuje koncepcje, które nie mogą znaleźć uznania? Chodzi o to, żeby propozycje zarządu zostały w Brukseli zakwestionowane, a wtedy będzie krzyk, że Unia zła? Politycznie świetny pomysł. Ale jednak mieszkańcom Podkarpacia chyba nie bardzo o to chodzi...

Ryszard Skotniczny,  Wiceprezes Regionu Podkarpackiego Partii  KORWIN

 

 

Liczba odsłon: 728


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~CoToDa  |  sobota, 19 września 2020 08:22
Niezależny teraz viceprezes no to w końcu jak ?
#2  ~wyborca  |  poniedziałek, 07 września 2020 14:36
Porządny gość - szkoda, że nie jest senatorem
#3  ~sss3  |  poniedziałek, 07 września 2020 14:02
Akurat zbiornik w Kątach nic by nie pomógł ani 10 lat temu, ani tym bardziej podczas tegorocznej powodzi.

Przypomnę, że w 2010 zalała nas głównie Ropa (na której już jest zbiornik) a w 2020 to była powódź błyskawiczna bezpośrednio z deszczu który spadł w Jaśle i najbliższej okolicy, nie wylała żadna rzeka.
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Glorietka – zwycięskie zdjęcie września i głosowanie na najlepsze zdjęcie 2020 roku zdaniem internautów
19 października 2020
Ogłoszony przez Miasto Jasło konkurs fotograficzny FOTOEye powoli dobiega końca. Ostatnim zwycięskim..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2020