środa, 01 grudnia 2021, imieniny: Długosz, Edmund
Artykuły
Wystawy: Jaślanie znani i nieznani
07 sierpnia 2020 | Dział: Rozrywka | Region: Miasto Jasło

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza na wystawę „Jaślanie znani i nieznani”. Jest to trzecia część cyklu, który ma na celu przybliżenie postaci wpisanych w historię regionu.

Na przestrzeni wieków ziemia jasielska wydała wielu cenionych ludzi. Były to osoby, których dorobek znany jest nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami.                                                                                                Na wystawie prezentujemy sylwetki osób, które poprzez swoją działalność trwale zapisały się w historię naszego miasta. I choć nie wszyscy są rodowitymi jaślanami, to poprzez fakt zamieszkania w Jaśle lub pracy na rzecz miasta, można ich zaliczyć w poczet jaślan.

Wśród zasłużonych wymienić należy m.in.: Ignacego Steinhausa, należącego do znanej jasielskiej rodziny – prawnika, polityka i parlamentarzystę, który zasłynął działalnością polityczną na forum ogólnopolskim, Adolfa Podwina, pierwszego prezydenta Sądu Obwodowego w Jaśle, czy Sebastiana Drozda, profesora jasielskiego Gimnazjum, założyciela pierwszej Składnicy Kółek Rolniczych. Interesującą postacią jest znakomity artysta Władysław Mazur, dziś trochę zapomniany, którego rzeźby zdobiły m.in. budynek Filharmonii Warszawskiej. Przypominamy braci Madejewskich, Jarnuszkiewiczów, Kazimierza Pietruszkę – młodych bohaterów wojennych, harcerzy i żołnierzy AK, którzy w trudnym czasie  II wojny światowej ponieśli najwyższą ofiarę, pozostając do końca wierni swoim ideałom i dewizie „Bóg-Honor-Ojczyzna”.

Na wystawie prezentowane są tylko niektóre postaci naszego miasta, często mało znane lub całkiem zapomniane przez historię, a przecież warto o nich pamiętać, gdyż to właśnie dzięki nim, możemy cieszyć się miejscem, w którym żyjemy.

Wystawa będzie czynna od 10 sierpnia 2020 r. w godzinach otwarcia Biblioteki, ul. Kołłątaja 1, I piętro.

 

Liczba odsłon: 900


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
KIEROWAŁ TIREM MAJĄC 3 PROMILE ALKOHOLU
30 listopada 2021
  Policjanci z Nowego Żmigrodu interweniowali wobec pijanego kierowcy tira. 34-letni obywatel ..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2021