wtorek, 24 maja 2022, imieniny: Estera, Jan
Artykuły
KK-T JDK i PTTK Jasło zapraszają w Pieniny
18 czerwca 2020 | Dział: Rozrywka | Region: Miasto Jasło

Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury, korzystając z tego, że można już - trzymając się nowych wytycznych i przepisów - organizować wycieczki, zaprasza do wspólnego zwiedzania bliższych i dalszych okolic Jasła oraz najpiękniejszych zakątków Polski. Celem pierwszej z zaplanowanych wycieczek autokarowych będą Pieniny.

Wyprawa „Szlakiem pienińskiej Sokolej Perci” została zorganizowana wspólnie z jasielskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, a odbędzie się w sobotę, 27 czerwca br., pod przewodnictwem Tadeusza Wójcika. Wyjazd sprzed JDK o godz. 7.00, powrót w to samo miejsce około godz. 21.00.

Po dojeździe do Krościenka, turyści wyruszą na pieszą trasę (prowadzącą grzbietem atrakcyjnej widokowo Sokolej Perci) stanowiącą fragment Głównego Szlaku Pienińskiego. Wędrując przez szczyty: Bojków Groń (716 m n.p.m.), Białe Skały (749 m n.p.m.) i Czertezik (772 m n.p.m.), grupa dotrze na Sokolicę (747 m n.p.m.), podziwiając po drodze piękne, majestatyczne skały, piętrzące się nad błękitną wstęgą Dunajca.

Tę najbardziej spektakularną w Pieninach trasę wyznaczył w 1926 roku ks. Walenty Gadowski (1861 - 1956), taternik, znany w środowisku turystycznym ze swojego szczególnego wkładu w trasowanie słynnego tatrzańskiego szlaku Orla Perć.

Sama Sokolica jest jednym z najbardziej charakterystycznych pienińskich szczytów. Jak nazwa sugeruje, kiedyś swoje gniazdo miały tu sokoły. Szczyt Sokolicy oferuje przepiękny widok z lotu ptaka na Dunajec. Uroku tutejszej panoramie dodaje reliktowa sosna unosząca się nad górskim krajobrazem od setek lat. Drzewo niestety zostało uszkodzone 6 września 2018 r. przez śmigłowiec uczestniczący w akcji ratunkowej.

Z Sokolicy wycieczka zejdzie do słowackiej Leśnicy. Cała trasa wędrówki określana jest jako średnio trudna, a czas jej przejścia wynosi około 5,5 godziny.

***

Koszt uczestnictwa w wycieczce: 80 zł, członkowie PTTK, młodzież do lat 16, posiadacze Karty Dużej Rodziny oraz Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi -75 zł.

Ponadto:

- zwiedzanie platformy widokowej na Sokolicy: 8zł (bilet ulgowy 3 zł).

- przeprawa przez Dunajec: 5 zł (bilet ulgowy 3 zł).

Uwaga! obowiązuje ubiór turystyczny odpowiedni na zmienne warunki atmosferyczne, posiadanie własnej maseczki ochronnej oraz środka do dezynfekcji rąk.

Dzieci i młodzież do lat 18 mogą uczestniczy w wycieczce tylko pod opieką osoby dorosłej.

Zgłoszenia wraz z wpłatą przyjmuje Zarząd Oddziału PTTK w Jaśle, ul. Floriańska 15 (poniedziałek - piątek, w godz. 9.00 - 17.00).

Informacji w JDK udziela Elżbieta Ruszała, tel.: 514 284 625.

Organizator zastrzega sobie prawo zmiany trasy wycieczki oraz odwołania wyjazdu z powodu niewystarczającej liczby uczestników.

(JDK)

Liczba odsłon: 1704


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Praca dorywcza Jasło - gdzie szukać zatrudnienia?
23 maja 2022
Czy w niedużym mieście na Podkarpaciu można znaleźć pracę dodatkową? Jeśli mieszkasz w Jaśle, nie bę..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2022