poniedziałek, 10 sierpnia 2020, imieniny: Bogdan, Borys
Artykuły
ODPOWIE ZA WYPALANIE SUCHEJ TRAWY
31 marca 2020 | Dział: Na sygnale | Region: Miasto Jasło

Policjanci z Komisariatu Policji w Nowym Żmigrodzie zatrzymali na gorącym uczynku mężczyznę, który podpalił suchą trawę. 34-latek w chwili zatrzymania miał ponad 3 promile alkoholu w organizmie. Za popełnione wykroczenie odpowie przed sądem.

Do zatrzymania podpalacza doszło w miniony piątek, po godz. 15. Policjanci z Nowego Żmigrodu po rozpoczęciu służby pojechali do miejscowości Gorzyce, aby sprawdzić tereny znajdujących się tam nieużytków rolnych, gdzie w ostatnim czasie dochodziło do pożarów suchych traw. Policyjna intuicja ich nie zawiodła. Podczas krótkiej obserwacji zauważyli znanego im mężczyznę, który w pewnym momencie przykucnął i podpalił suchą trawę. Mundurowi natychmiast podjęli wobec niego interwencję. Zaalarmowali także straż pożarną ponieważ w wyniku silnego wiatru ogień bardzo szybko rozprzestrzenił się na dość duży obszar. 

Zatrzymany przez funkcjonariuszy 34-letni mieszkaniec gminy Nowy żmigród, był pijany. Policyjny alkomat wskazał w jego organizmie ponad 3 promile alkoholu. Mężczyzna tłumaczył, że po wypalaniu suchej trawy nowa rośnie szybciej i bujniej.  

Policjanci zatrzymali 34-latka w policyjnym areszcie do wytrzeźwienia. Sporządzili również dokumentację w celu przeprowadzenia czynności wyjaśniających o wykroczenie z art. 82 § 4 kodeksu wykroczeń oraz skierowania wniosku o ukaranie do sądu.

Policjanci apelują o rozsądek i przypominają, że wypalanie traw jest prawnie zabronione i stanowi zagrożenie dla ludzi, jak i środowiska naturalnego. Od wielu lat początkiem wiosny wzrasta liczba pożarów na łąkach, nieużytkach rolnych i terenach chronionych spowodowanych wypalaniem traw i pozostałości roślinnych. Pamiętajmy, że wysuszone trawy palą się bardzo szybko, a ogień łatwo się rozprzestrzenia i trudno nad nim zapanować. Wówczas stwarza duże niebezpieczeństwo dla osób i mienia, zwłaszcza gdy przeniesie się na pobliskie zabudowania. Może być śmiertelnie niebezpieczny także dla osób, które podpalają trawy.

Wbrew wielu stereotypom, wypalanie suchej trawy wcale nie użyźnia gleby, a wręcz przeciwnie prowadzi do jej wyjałowienia. Pożary traw powodują również spustoszenie dla flory i fauny. Niszczone są miejsca lęgowe ptaków i siedliska zwierząt. Giną nawet większe osobniki, które w gęstym dymie tracą orientację i ulegają zaczadzeniu.

pw

Liczba odsłon: 1122


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~mm  |  środa, 01 kwietnia 2020 00:19
Dziekujemy Policji. Prosimy o więcej takiej patroli Policji zwłaszcza wczesną wiosną
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2020