czwartek, 02 kwietnia 2020, imieniny: Franciszek, Władysław
Artykuły
Jasło : W drodze po Koronę Ziemi
27 lutego 2020 | Dział: Kultura i przegląd prasy | Region: Miasto Jasło

 

 

Szlak na Elbrus, aklimatyzacja przy zdobywaniu Mont Blanc, topniejące śniegi Kilimandżaro, położony na Antarktydzie Masyw Vinsona, wymagający Mount Everest oraz dlaczego nie należy lekceważyć Góry Kościuszki. O tym podczas 104. Studni Kulturalnej Jasielskiego Domu Kultury opowiedział jej gość - Łukasz Łagożny.

- Chciałbym państwa zabrać w wyprawę w góry. Wprawdzie będzie trudno przekazać dziesięć lat w nieco ponad póltorej godziny, ale mam nadzieję, że uda mi się podzielić z wami wykładem motywującym. Motywującym do tego, żeby żyć - zwrócił się do przybyłych Łukasz Łagożny.

Gość 104. Studni Kulturalnej JDK podzielił się z przybyłymi swoimi wspomnieniami związanymi ze zdobywaniem poszczególnych szczytów. Zwrócił uwagę także na to, jak bardzo ważne są doświadczenie i wiedza związane ze zdobywaniem gór. - Bardzo często porównuje się góry do oceanu, morza, czy jeziora. Ludzie zakładają się, że dopłyną na drugi brzeg czy na wyspę i nagle okazuje się że mają do przepłynięcia 15 kilometrów. Przy czym po 3 czy 5 kilometrów już nie mają siły by płynąc dalej, ponieważ na basenie takie odległości przepływali. W górach wysokich trudne jest to, że nie ma punktów odniesienia – domów, drzew ani niczego, co mogłoby nam tę wysokość określić – mówił gość studni.

Łukasz Łagożny mówił też o tym, że w wyższych partiach gór ważna jest aklimatyzacja, ze względu na małą ilość tlenu w powietrzu i niskie temperatury. Gość studni w ciągu ostatnich 10 lat zdobył tzw. rozszerzoną „Koronę Ziemi”, czyli 9, a nie tylko 7 najwyższych szczytów wszystkich kontynentów, o czym ciekawie opowiedział w ciągu blisko dwugodzinnego spotkania. Po powrocie z wypraw cieszyły go małe rzeczy: bieżąca woda w kranie, ogrzewanie, czy też poziom życia w porównaniu do odwiedzanych miejsc.

Himalaista zaprezentował również sprzęt używany przez wspinaczy podczas zdobywania najwyższych gór świata. Chętnie odpowiadał również na pytania publiczności.

pch (JDK)

 

Liczba odsłon: 950


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Zaginął 44-letni mieszkaniec miasta Jasła MARIUSZ ZAWISZA
01 kwietnia 2020
Zaginął 44-letni mieszkaniec miasta Jasła MARIUSZ ZAWISZA, który w dniu 25 marca 2020 roku wy..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2020