środa, 01 grudnia 2021, imieniny: Długosz, Edmund
Artykuły
W Baśniogrodzie – ferie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle
29 stycznia 2020 | Dział: Rozrywka | Region: Miasto Jasło

Tegoroczne spotkania feryjne w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle oraz we wszystkich filiach spędziliśmy w Baśniogrodzie. Poznaliśmy nieznane i mniej znane baśnie z różnych zakątków świata. Ich treść stanowiła kanwę do podróży w krainę wyobraźni i stworzenia własnych oryginalnych interpretacji.

Przyjrzeliśmy się bliżej kulturze walecznych Wikingów i wzięliśmy pod lupę pismo runiczne. Dowiedzieliśmy się kim są Kurdowie oraz gdzie leży ich państwo. Usłyszeliśmy urzekające opowieści Dengbeżów o sile i wytrwałości w dążeniu do realizacji marzeń. Wysłuchaliśmy tradycyjnej ukraińskiej baśni ludowej, która nauczyła nas, że jeśli się tylko chce, to miejsca wystarczy dla wszystkich. Wyczarowaliśmy wełniane wyklejanki – domki, w których zamieszkały zwierzęta różnej wielkości i gatunku. Odwiedziliśmy też krainę dobrych smoków, tańczących tygrysów i humorzastych duchów. Poznaliśmy chiński horoskop i stworzyliśmy barwne wachlarze.

Podczas zimowych spotkań nie zabrakło zajęć z tabletami – poznawaliśmy aplikacje oparte na motywach baśniowych. Wykonaliśmy papierowego smoka, zegar z talerzyków, bajkowego koguta z plasteliny, kukiełki z drewnianych łyżek i ciasteczko szczęścia w technice collage. W towarzystwie starego pasterza Lamu zawędrowaliśmy na daleką północ i zbudowaliśmy igloo dla małego eskimosa. Zainspirowani baśnią „Pani Zima” wykonaliśmy mroźne pejzaże.

 Na wzór mody afrykańskiej stworzyliśmy biżuterię, a także instrumenty muzyczne używane przez górali. Zbadaliśmy tajemnice nietoperzy i niedźwiedzi polarnych, poszerzyliśmy wiedzę o wszechświecie, dowiedzieliśmy się kim są Inuici i Nanuk oraz jaką częścią garderoby jest mukluk i anorak. Zagraliśmy w kalambury i rozegraliśmy turniej kulkowy. Na koniec uczestnicy wcielili się w rolę bajarzy i za pomocą kredek, mazaków i farb wyczarowali magiczny Baśniogród. 

Spotkania odbywały się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”  prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”.

Anna Filip

 

Liczba odsłon: 1201


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~Milicjant  |  czwartek, 30 stycznia 2020 07:20
Czy POLICJANT NA służbie PAN S........R Ś z Jasła powinien się obnosić swoimi tatuażami n rękach.Tak nie robi normalny człowiek. chyba że używa te wynalazki.
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
KIEROWAŁ TIREM MAJĄC 3 PROMILE ALKOHOLU
30 listopada 2021
  Policjanci z Nowego Żmigrodu interweniowali wobec pijanego kierowcy tira. 34-letni obywatel ..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2021