czwartek, 21 lutego 2019, imieniny: Eleonora, Feliks
Artykuły
Jasło : Numizmatyczne skarby w muzeum
10 lipca 2018 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

 

Muzeum Regionalne w Jaśle zaprasza na wystawę numizmatyczną przygotowaną z okazji jubileuszu 45-lecia jasielskiego koła. Wystawę zwiedzać można do końca wakacji.

Jubileuszowa ekspozycja przygotowana przez jasielskich numizmatyków jest niezwykle różnorodna i przedstawia nie tylko pasję kolekcjonerską, ale też działalność i historię jasielskiego koła.

Najliczniej reprezentowane są różnego rodzaju pamiątki i wydawnictwa okolicznościowe. Wśród nich znajdują się listy gratulacyjne, dyplomy i nagrody oraz opracowane przez numizmatyków pamiątkowe kubki, pocztówki, kalendarzyki z grosikiem, katalogi i inne wydawnictwa. Piękny jest np. pamiątkowy arkusz znaczków pocztowych. Bardzo ciekawa jest też prezentacja pokazująca kolejne etapy powstawania medalu: od projektu na papierze, przez kolejne modele wykonane na drukarce 3D, w gipsie, plastelinie i twardym polimerze, aż po gotową matrycę służącą do wybijania medalu. Oczywiście nie zabrakło szerokiej reprezentacji najpiękniejszych numizmatów. Zobaczyć można reprinty banknotów, okolicznościowe nadruki wykonane na tych wycofanych z obiegu, pamiątkowe medale i przyciągające szczególnie wzrok monety różnych kształtów i kolorów.

Zostały one poukładane w serie tematyczne z bardzo różnych dziedzin: monety dedykowane ważnym wydarzeniom sportowym, poświęcone Janowi Pawłowi II, z reprodukcjami rzeźb Michała Anioła i obrazów Jana Matejki, Rembrandta i innych znanych malarzy, z portretami żołnierzy niezłomnych, prezentujące poczet królów i książąt polskich i wspaniała kolekcja stylizowana na jajka Faberge. Ekspozycja uzupełniona została fotografiami dokumentującymi różnorodne wydarzenia i uroczystości koła. Dodatkową atrakcją dla odwiedzających wystawę jest możliwość samodzielnego wybicia pamiątkowej monety oraz zakupu przygotowanych na tę okazję pocztówek, które opieczętować można okolicznościową pieczęcią. Dzięki swej różnorodności, wystawa jest atrakcyjna nie tylko dla znawców tematu.

Jasielskie koło numizmatyczne od lat związane jest z muzeum. Instytucja wielokrotnie udostępniała swe podwoje dla zawsze ciekawych wystaw numizmatycznych. Patronem jasielskiego oddziału jest dr Stanisław Kadyi, wielki dobroczyńca muzeum i również numizmatyk.

 

BCz/MRJ

45-lecie jasielskich jasielskich numizmatyków w 100. Rocznicę odzyskania niepodległości”, od 6 lipca do 31 sierpnia 2018 r., MRJ, u. Kadyiego 11

 

Liczba odsłon: 977


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2019