czwartek, 21 lutego 2019, imieniny: Eleonora, Feliks
Artykuły
Kołaczycki team z klasy mundurowej laureatem Ogólnopolskiego Konkursu ,,Policjanci w służbie historii”
30 czerwca 2018 | Dział: Na sygnale | Region: Miasto Jasło

 

Kołaczyccy licealiści nie zwalniają tempa. W drugiej edycji Ogólnopolskiego Konkursu ,,Policjanci w służbie historii” nasz zespół z klasy mundurowej w składzie: Karolina Długosz, Barbara Gierut, Kamila Wojdyła, Ewa Śmietana – opiekun merytoryczny, znalazł się wśród 13 laureatów z całej Polski. Podmiotem prowadzącym i realizującym konkurs był Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, zaś partnerem projektu Komenda Główna Policji.

Prace były oceniane przez komisję jurorską w składzie: Karolina Kolbuszewska (IPN), Zbigniew Bartosiak (KGP), Arkadiusz Cisek (IPN) oraz Rafał Pękała (IPN).

Okres żmudnej, prawie sześciomiesięcznej pracy, przyniósł nam wielki sukces. W nagrodę Laureaci konkursu, na przełomie sierpnia i września 2018 roku, wezmą udział w wyjeździe edukacyjnym, którego punktem docelowym będzie Miednoje.

Celem Konkursu „Policjanci w służbie historii” było zainteresowanie uczniów najnowszą historią Polski ze szczególnym uwzględnieniem historii Policji w czasach II Rzeczpospolitej i II wojny światowej oraz jej wkładu w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości i odbudowę Państwa Polskiego. Uczestnicy konkursu musieli zmierzyć się z 3 zadaniami:

  1. OPIS MIEJSCA PAMIĘCI – odnaleźć w swojej okolicy i opisać miejsce pamięci związane z wkładem Policji Państwowe w budowanie polskiej państwowości w okresie II Rzeczypospolitej.

  2. PREZENTACJA POLICJANTA – odnaleźć postać policjanta, który pełnił służbę w Policji Państwowej w okresie XX-lecia międzywojennego i/lub II wojny światowej oraz może stanowić przykład etosu policjanta, opisać tę postać i przygotować krótki film (1,5–3 min) prezentujący jego służbę na rzecz Państwa Polskiego.

  3. ŻYWA LEKCJA HISTORII – przygotować i przeprowadzić „żywą lekcję historii” dla rówieśników bądź młodszych uczniów, podczas której będą mieli oni możliwość poznania historii związanej z miejscem pamięci i postacią policjanta.

,, Przedsięwzięcia konkursowe” kołaczyckiego liceum miały na celu upamiętnić i upowszechnić sylwetkę policjanta – starszego posterunkowego Leona Stanka, który pochodził z Kleci koło Brzostku, służbę pełnił w Jaryczowie Nowym, tam został zamordowany i spoczął w rodzinnej mogile na cmentarzu w Brzostku. Poszukiwanie informacji o nim, zagłębianie się w jego biografię stało się ciekawą i niezapomnianą żywą lekcją historii dla naszych młodszych kolegów, społeczności brzosteckiej, ale przede wszystkim dla nas, grupy konkursowej kołaczyckiego liceum. Jesteśmy dumni z tego, że mogliśmy ,,przenieść się” na chwilę do tamtych czasów oraz osobiście poznać pana Juliusza Stanka – syna zamordowanego policjanta. Rozmowa z nim, wspólne oglądanie pamiątek , zdjęć po ojcu uświadomiły nam potrzebę organizowania takich konkursów jak ,,Policjanci w służbie historii’’.

Cieszymy się z naszego sukcesu, tym bardziej, iż zdaniem jurorów poziom prac w tej edycji był bardzo wysoki. Nagrodzone prace niebawem zostaną opublikowane na stronie internetowej konkursu policjanciwhistorii.ipn.gov.pl oraz będą prezentowane we fragmentach na profilu www.facebook.com/policjanciwhistorii/. Natomiast nasz konkursowy filmik można już oglądać na https://youtu.be/XQJ-4pLs7W4

Gratulujemy zespołowi z Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Żmigrodzie, który również brał udział w tym konkursie i zdobył wyróżnienie.

LO Kołaczyce

 

 

Liczba odsłon: 1174


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~RPG  |  niedziela, 01 lipca 2018 10:48
Piękne dziewczyny :P Love
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2019